25.05.2019 14:03 1 Kwt

Przyszły emerycie – unikaj czerwca!

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Czerwiec jest miesiącem, w trakcie którego nie warto przechodzić na emeryturę. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok w czerwcu, musimy liczyć się z tym, że świadczenie będzie niższe, a powodem jest waloryzacja.

Od miesiąca, w którym zdecydujemy się przejść na emeryturę, może zależeć jej wysokość. Czasem lepiej jest poczekać miesiąc lub dwa, żeby cieszyć się wyższym świadczeniem. Z pewnością złym miesiącem na podjęcie tego kroku jest czerwiec, a wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Waloryzacja polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna jest przeprowadzana 1 czerwca i dotyczy składek zapisanych na naszym koncie na dzień 31 stycznia. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po tej dacie. Waloryzacja roczna w kolejnych miesiącach, począwszy od lipca, uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. Powoduje to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobiły to później – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Pomiędzy styczniem a czerwcem składki będą zwaloryzowane rocznie oraz kwartalnie za I i II kwartał; podobnie będzie, jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem. W tym wypadku waloryzacja również będzie roczna i kwartalna, tym razem za III i IV kwartał. Natomiast gdy nabędziemy prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, wówczas waloryzacja będzie przeprowadzona jedynie przez wskaźnik roczny.

Jeżeli chodzi o waloryzacje kwartalne, to nie są one takie same.

Zazwyczaj najwyższa jest ta za I kwartał, co wynika ze wzrostu przypisu składek w stosunku do ostatniego kwartału poprzedniego roku – dodaje Krzysztof Cieszyński,

Osoby mające wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą skorzystać z porady doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24