17.05.2019 16:05 0 PM

O problemach z widzeniem rozmawiali w wejherowskim szpitalu

Fot. Marek Trybański/TTM

Kiedyś tę chorobę oka rozpoznawano u osób, które skończyły 80 lat, dziś atakuje ona dużo młodszych pacjentów - chodzi o AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. W piątek w wejherowskim szpitalu okuliści przekonywali, jak ważna jest profilaktyka i edukacja na temat tego schorzenia.

Podczas spotkania zespół okulistów przekazywał ogólne informacje o schorzeniu, mówiono o zasadach terapii, ale nie tylko.

Spotkania są po to, aby pacjentów z tym schorzeniem zaangażować w proces leczenia, wytłumaczyć na czym ono polega - informuje Joanna Łądkowska, lekarz okulista w wejherowskim szpitalu.

Choroba nie prowadzi do całkowitej ślepoty, a jej leczenie polega na podawaniu poprzez zastrzyki specjalnych preparatów, a także na eliminacji czynników ryzyka.

Czynników ryzyka jest bardzo wiele, między innymi palenie tytoniu, dieta czy promieniowanie UV – dodaje Wioletta Naumowicz, lekarz okulista w wejherowskim szpitalu.

Podstawowym objawem choroby jest pogorszenie widzenia centralnego, właśnie z takimi objawami zgłaszają się pacjenci.

W pewnym momencie podczas patrzenia na telewizję, tak jakby ktoś żyletką przejechał po oku, bardzo mi łzawiło – zaznacza Dominika Kijak, pacjentka oddziału okulistycznego.

Objawami są zamazane, nieostre widzenie dotyczące centralnego pola widzenia, czyli przede wszystkim uszkodzone jest widzenie twarzy - dodaje Joanna Łądkowska.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Jak mówią okuliści, terapia prowadzona w wejherowskiej placówce to europejski, a nawet światowy poziom. W naszym województwie w ramach programu lekowego terapię prowadzi siedem ośrodków. W Wejherowskim szpitalu korzysta z niego blisko 250 pacjentów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24