17.05.2019 08:05 3 mike

Ze szkolnej ławki do sejmowej ławy. Uczniowie wejherowskiego 'Elektryka' wezmą udział w obradach sejmu

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Dwóch uczniów wejherowskiego „Elektryka” weźmie udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Wszystko za sprawą zwycięstwa w konkursie pod hasłem „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. W projekcie udział wzięli uczniowie z całej Polski.

W ramach projektu Mateusz Syposz i Igor Staniecki postanowili upamiętnić Bolesława Formelę, komendanta Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Wygrana w konkursie była dla uczniów miłą niespodzianką, zwłaszcza że swoją przyszłość wiążą z polityką.

Moja reakcja była niesamowita, nie da się tego opisać… Ten projekt zajął bardzo dużo czasu, był bardzo kosztowny. Trzeba było włożyć w niego bardzo dużo pracy – mówi Mateusz Syposz, uczeń PZS nr 2 w Wejherowie.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Głównym założeniem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy na temat wybranego posła sejmu II RP. W ramach projektu uczniowie m.in. zorganizowali wykłady, które przeprowadzili w szkołach; przygotowali także krótki film opowiadający historię wybranej postaci. W realizację zadania włączyli się również lokalni samorządowcy.

Przy pomocy pana Jacka Thiela udało się nam spotkać z panią Bogusławą Engelbrecht, wójtem gminy Linią, z którą uzgodniliśmy powstanie dębu pamięci Bolesława Formeli przy Szkole Podstawowej w Strzepczu – nadmienia Mateusz Syposz.

Uważam, że należy uczyć się samorządności, polityki i przede wszystkim kultury politycznej od najmłodszych lat. Wśród młodzieży zauważamy wiele osób, które angażują się w akcje społeczne – podkreśla Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski. – Życzę dalszych sukcesów i oby pobyt w sejmie dał im dodatkowy impuls do działalności społecznej czy charytatywnej – dodaje.

Uczniowie mogli liczyć także na wsparcie ze strony szkoły.

Wykonali bardzo fajną pracę. Tym bardziej na pochwałę zasługuje fakt, że zrobili to z własnego serca, z własnej inicjatywy. My, jako szkoła, jesteśmy oczywiście bardzo dumni z Mateusza i Igora, którzy samodzielnie podjęli tak ambitne zadanie. Dzięki niemu wypromowali naszą placówkę, nie tylko w regionie i powiecie, ale również w kraju – podkreśla Elżbieta Kałuska, wicedyrektor PZS nr 2 w Wejherowie.

Nagrodą w konkursie jest udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, którą zaplanowano na 1 czerwca. Podczas posiedzenia w Sali Plenarnej odbędzie się dyskusja nad przygotowanym projektem uchwały. Uczniowie będą mogli wyrazić swoje opinie ma mównicy, a także uczestniczyć w procesie głosowania.

Będę głosował nad ustawą, która została opracowana przez zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, którzy pojechali na komisję i uzgodnili, jaki będzie jej kształt. Mam zamiar zobaczyć, jak wygląda życie prawdziwych polityków, zasiąść w sejmowych ławach i poczuć, jak to jest pełnić tak ważną funkcję w państwie – podsumowuje Igor Staniecki, uczeń PZS nr 2 w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24