15.04.2019 13:05 11 PM

Rodziny zastępcze pilnie poszukiwane

Fot. Marek Trybański/TTM

Opiekują się setkami dzieci, jednak nadal wielu najmłodszych mieszkańców powiatu wejherowskiego czeka, by trafić do bezpiecznej rodziny. Trwają poszukiwania rodzin zastępczych.

Nic nie zastąpi prawdziwej rodziny, ale gdy los sprawi, że biologicznych rodziców zabraknie lub nie są w stanie opiekować się swymi dziećmi, „do akcji” wkraczają rodzice zastępczy.

Po prostu trzeba kochać tę pracę. Dzieci uczą cierpliwości i wytrwałości przy tym co się robi. Czasami człowiek jest wykończoną, są nieprzespane noce, ale następnego dnia dzieci mają uśmiechnięte buźki i ma się energię do pracy – mówi Ewa Kwidzinska-Bielska, rodzina zastępcza.

Po pierwsze trzeba mieć cierpliwość i naprawdę kochać dzieci – dodaje Wiesław Bielski, rodzina zastępcza.

Obecnie rodzina zastępcza z Robakowa opiekuje się 9-miesięcznymi bliźniętami i 18-miesięczną dziewczynką. A łącznie w trakcie 20-lat swojej pracy zajmowali się ponad setką dzieci. Wynagrodzeniem za ich ciężką pracę są między innymi wzruszające podziękowania od rodziców adopcyjnych.

Rodzina zastępcza to o wiele lepsze rozwiązanie, niż umieszczanie małych mieszkańców powiatu wejherowskiego w placówkach opiekuńczych. Obecnie PCPR poszukuje kandydatów do pełnienia tej funkcji.

Apeluję do państwa, mieszkańców powiatu wejherowskiego, ludzi dobrej woli o wielkim sercu, żeby zgłosili się do PCPR-u, ponieważ oferujemy państwu pracę jako rodzina zastępcza zawodowa - zaznacza Iwona Romanowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W pieczy zastępczej rodzice robią wszystko, by dziecko funkcjonowało jak w normalnych warunkach. Pełnienie tej roli to nie tylko służba, ale również praca.

Pensje kształtują się od 2900 do 3900 brutto, do tego rodzina zastępcza zawodowa otrzymuje 1052 zł na każde dziecko, plus dodatek 500+ i jeśli ma powyżej trójki dzieci to otrzymuje zwrot za wynajem mieszkania, za media, dostaje pieniądze na remonty, na dofinansowanie wakacji dla dzieci. Jest cała masa dodatkowych środków - dodaje Iwona Romanowska.

Wszyscy zainteresowani mogą skontaktować się z Zespołem ds. Pieczy Zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie tel. 58 672 27 02 wew. 30.

Zobacz materiał TTM: Rodziny zastępcze pilnie poszukiwane.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24