11.04.2019 16:20 2 mike

Zbliżają się wejherowskie obchody Wielkiego Tygodnia

Mat. pras.

Już w niedzielę (14 kwietnia) rozpoczną się obchody Wielkiego Tygodnia, który poprzedza Wielkanoc – najważniejsze i najstarsze święto w historii chrześcijaństwa. Warto sprawdzić, w jaki sposób ten szczególny czas będzie świętowany w Wejherowie.

Niedziela Palmowa to nawiązanie do tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia w Wejherowie odbędzie się tradycyjna inscenizacja, choć w nowym miejscu. Tym razem będzie można wyjść naprzeciw Jezusowi na terenie Węzła Śmiechowo-Północ. Wierni mogą pojawić się z palmami w dłoniach o godzinie 10:00. Organizatorem inscenizacji Wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest wejherowska parafia Św. Boromeusza. Pochód prowadzić będzie do nowo budowanego kościoła, gdzie odbędzie się plenerowa msza święta i spotkanie biskupa z młodzieżą.

Z kolei o godzinie 15:00 Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają na wzgórza Kalwarii Wejherowskiej, gdzie odbędzie się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej, prezentująca drogę Chrystusa na Golgotę. Wydarzenie to ma już kilkunastoletnią tradycję i co roku przyciąga do Wejherowa tysiące ludzi, którzy chcą wspólnie wprowadzić się w klimat Wielkiej Nocy i uzmysłowić sobie, jak wielkie było cierpienie i poświęcenie Jezusa, żeby zbawić ludzkość. Początek inscenizacji na Kalwarii Wejherowskiej przy Pałacu Piłata.

W Wielki Czwartek o godzinie 15:30 będzie można śledzić inscenizację pojmania Jezusa w Ogrójcu. Wydarzenie odbędzie się w kościele Św. Anny (ul. Reformatów 19). Kolejna inscenizacja Misterium Męki Pańskiej jest zaplanowana na Wielki Piątek (godz. 10:00).

W inscenizacji co roku biorą udział tłumy, ponieważ wierni chcą włączyć się w święta wielkanocne duchowo – mówi o. Daniel Szustak, gwardian wejherowskiego klasztoru Franciszkanów. – Takie rekonstrukcje są bardzo potrzebne, ponieważ uzmysławiają, jak wielkie było poświęcenie Jezusa dla każdego z nas. Znoszenie wyzwisk i kpin, a zwłaszcza męki na krzyżu, dowodzi ogromnej miłości, jaką Jezus darzy każdego z nas. Co ważne, to przesłanie jest dziś nadal aktualne. Za krzywdy, które wyrządzamy swoimi słabościami i grzechami, możemy zadośćuczynić jedynie miłością do bliźniego – dodaje.

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu rozpoczęliśmy próby i przygotowania do tegorocznych inscenizacji Misterium Wjazdu, Męki i Pojmania. W próbach uczestniczy grupa około sześćdziesięciu osób, które z wielkim zapałem i gorliwością ćwiczą poszczególne sceny. Równocześnie trwają prace nad kostiumami, niezbędnymi rekwizytami, warstwą muzyczną i wokalną inscenizacji. W tym roku szykują się też zmiany w obsadzie aktorskiej. Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok te przygotowania przebiegają coraz sprawniej. Mamy nadzieję, że jak co roku, uda nam się dostarczyć wielu wzruszeń i duchowych przeżyć – podsumowuje Wojciech Rybakowski, inicjator wejherowskich tradycji misterium i prezes Stowarzyszenia Misterników Kaszubskich.

Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...