13.04.2019 08:40 2 Kwt

Żołnierze Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej mają swoje święto

Mat. pras./archiwum

W sobotę (13 kwietnia) na placu apelowym 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim odbędą się obchody związane ze świętem brygady. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 15:00.

Data 14 kwietnia to ważny dzień dla Pomorskiej Brygady – w tym dniu żołnierze będą obchodzić rocznicę śmierci patrona 7., PBOT kpt. mar. Adama Dedio.

14 kwietnia 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzić będzie swoje święto. Po raz pierwszy pod imieniem patrona. obchody odbędą się już dzień wcześniej – w sobotę 13 kwietnia – na placu apelowym 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 15:00 – wyjaśnia Maciej Szalbierz z 7 PBOT.

Przypomnijmy, że patron brygady był uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku. Przez kolejne wojenne lata działał w AK. Nie mogąc pogodzić się z powojenną rzeczywistością polityczną, brakiem suwerenności i prawdziwej wolności Polski, pod koniec 1945 roku wstąpił w struktury XII Okręgu Gdańsk (Morskiego) Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na terenie Wybrzeża pod kryptonimem "Semper Fidelis Victoria". Po prowokacji ze strony UB został zatrzymany 17 maja 1946 roku, a następnie skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 kwietnia 1947 roku. Adama Dedio pochowano w zaniedbanej części cmentarza Garnizonowego w Gdańsku. Na tabliczce nie było imienia i nazwiska, a jedynie numer: 169. Bo pamięć o tym, kogo skrywa ziemia, miała umrzeć razem z wyklętym żołnierzem. Mieszkający w pobliżu grabarz w tajemnicy wskazał matce miejsce pochówku syna. Ta z czasem postawiła mu nagrobek, który nie figurował w ewidencji cmentarza i był w tajemniczych okolicznościach dewastowany. Teraz grobem opiekują się żołnierze pomorskiej brygady WOT. Dzień śmierci kpt. mar. Adama Dedio – 14 kwietnia – został ustanowiony oficjalnym świętem brygady.

Misją 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych, w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 16 powiatów. W warunkach wojennych brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24