04.04.2019 11:20 1 PM/pomorskie.eu

Pomorską Koleją Metropolitalną przejechało już 10 milionów pasażerów

Fot. Aleksander Olszak/Pomorskie.eu

W ciągu trzech lat z usług Pomorskiej Kolei Metropolitalnej skorzystało już 10 milionów osób. Pasażerowie, którzy wczesnym popołudniem 3 kwietnia wsiadali lub wysiadali z pociągów na przystanku Gdańsk-Strzyża, otrzymali z tej okazji drobny upominek.

Według obliczeń przewoźnika, 10-milionowy pasażer wsiadał lub wysiadał w środę (3 kwietnia) z pociągu na przystanku Gdańsk-Strzyża. Z tej okazji wszyscy korzystający w tym czasie z pociągu PKM otrzymali specjalne pendrive'y w kształcie kursujących szynobusów.

Ten piękny, słoneczny dzień to, nie boję się tego powiedzieć, święto. Święto Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, ale przede wszystkim święto tych setek tysięcy Pomorzan, którzy wybierają kolej – powiedział Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Każdego roku z pociągów kursujących linią PKM korzysta coraz więcej pasażerów. W 2016 roku, czyli w pierwszym pełnym roku funkcjonowania linii, pociągi przewiozły ponad dwa miliony osób. Rok później, w 2017 roku, było ich już ponad trzy miliony. Rok 2018 zamknął się rekordowymi czterema milionami podróżnych.

Wytypowanie i obliczenie, który z pasażerów to ten 10-milionowy, jest czysto teoretyczne. W pociągach zamontowane są urządzenia do liczenia osób.

Bazując na prowadzonych na bieżąco przez Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego statystykach, można wskazać, w jakim przedziale czasowym, w których pociągach jadących wówczas linią PKM, liczba 10 mln pasażerów zostanie przekroczona. Z naszych obserwacji wynikło, że ten 10-milionowy pasażer będzie wsiadał lub wysiadał na Strzyży PKM – wyjaśnił Ryszard Świlski.  

Pierwszy pociąg pasażerski przejechał liną Pomorskiej Kolei Metropolitalnej 1 września 2015 roku. Licząca około 18 kilometrów PKM jest pierwszą w Polsce linią kolejową, która została wybudowana przez samorząd wojewódzki. Budowa linii trwała dwa lata. Inwestycja kosztowała łącznie ponad 1,1 miliarda złotych. W 85 proc. była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, z programu Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24