17.03.2019 09:36 10 Kwt/mat. pras.

Centralny Port Komunikacyjny zostanie skomunikowany z Pomorzem

mat.prasowe

Dzięki szybkim połączeniom dalekobieżnym, dotrzemy z Gdańska do Warszawy w godzinę i 45 minut. Niewiele dłużej potrwa podróż do Centalnego Portu Komunikacyjnego, który powstanie pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Centralny Port Komunikacyjny będzie wybudowany w gminie Baranów, w powiecie grodziskim, czyli na terenie województwa mazowieckiego.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) "Solidarność" ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. Warunkami rentowności planowanego portu lotniczego jest zapewnienie rozwoju ruchu transferowego do momentu otwarcia Portu, w tym rozwoju międzykontynentalnych połączeń lotniczych. Warunkiem konkurencyjności systemu kolejowego jest zapewnienie szybkiego dojazdu do CPK z terenu całego kraju. Z największych miast Polski do portu dojazd koleją ma trwać 2–2,5 godziny, z centrum Warszawy do CPK – 15 minut – informuje Magdalena Błeńska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród zalet Centralnego Portu Komunikacyjnego wymienia się szybsze dojazdy, nowe miejsca pracy, uniezależnienie się od koniunktur międzynarodowych czy wzrost znaczenia Polski za granicą.

Ponadto powstanie 300 kilometrów nowych linii kolejowych dużych prędkości na potrzeby przewozów regionalnych i dalekobieżnych oraz korytarz kolejowy dla bezpośrednich połączeń dalekobieżnych łączących województwa mazowieckie i pomorskie. Trójmiejskie porty zwiększą swoją dostępność, dzięki uwolnieniu przepustowości na dotychczasowych liniach kolejowych dla przewozów regionalnych i towarowych. Natomiast za sprawą połączeń CPK zachodnia część województwa pomorskiego zyska na atrakcyjności i przyciągnie nowych inwestorów.

Centralny Port Komunikacyjny powstanie prawdopodobnie najwcześniej w 2027 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...