11.03.2019 12:50 3 mike

Telewizja Kablowa Chopin z prestiżowym tytułem w dziedzinie kształcenia

Fot. Magda Hertha/TTM

W miniony piątek (8 marca) odbyła się gala Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej. Uroczystość stanowiła zwieńczenie Tygodnia Zawodowca w Gdańsku, którego celem była promocja szkolnictwa zawodowego. Jedna spośród kilkunastu prestiżowych statuetek „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej 2019” trafiła do Telewizji Kablowej Chopin.

Jeszcze kilkanaście lat temu szkolnictwo zawodowe cieszyło się niezbyt dobrą opinią. W powszechnym mniemaniu było po prostu przystanią dla mniej uzdolnionych uczniów. Obecnie są dostrzegalne efekty takiego podejścia, które wyrażają się w deficycie fachowców na rynku pracy. Od kilku lat można zaobserwować renesans kształcenia zawodowego, a samorządowcy czynią starania, by wesprzeć tę dziedzinę szkolnictwa. Przykładem jest Tydzień Zawodowca, który już po raz piąty zorganizowano w Gdańsku.

Bardzo się cieszę, że te tygodnie się odbywają. To przede wszystkim szansa poznania szkolnictwa branżowego, technikalnego zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców. To także możliwość, by pokazać i „odczarować” myślenie o szkolnictwie zawodowym. I to się udaje. Pokazujemy też synergię działań. Żadna gmina nie jest w stanie sama nadążyć za tym, co potrzebne w najnowszych technologiach. Jest to możliwe tylko z pracodawcami – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Fot. Magda Hertha/TTM

Pracodawcy, przyjmując na praktyki uczniów, nie tylko kształcą nowych fachowców, ale pośrednio przyczyniają się też do promowania idei całego szkolnictwa zawodowego. Jest to działanie, które przynosi obopólne korzyści. Uczniowie zyskują możliwości dogłębnego zapoznania się z wybraną profesją już na etapie nauki, a szefowie firm – mają możliwości, aby pozyskać wykwalifikowanych fachowców, o których nie jest łatwo na współczesnym rynku pracy.

Fot. Magda Hertha/TTM

Uczniowie, którzy kształcą się w określonym zawodzie, nie tylko powinni być przygotowani do zakończenia danego etapu edukacji. Znacznie ważniejsze jest przygotowanie do życia i aktywności zawodowej. Tu ważną rolę do odegrania mają właśnie pracodawcy.

Aby istniało szkolnictwo zawodowe, szkoła musi podpisywać umowy z pracodawcami – potwierdza Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty. – Pracodawca właściwie musi być zaangażowany na każdym etapie. To nie tylko kształcenie praktyczne, ale również m.in. możliwość uczestniczenia w radach pedagogicznych czy wsparcia merytorycznego i przede wszystkim technicznego. Obecnie pracodawcy są współtwórcami szkolnictwa zawodowego – dodaje.

To także zadanie, które realizuje Telewizja Kablowa Chopin, i to na wielu frontach. Stąd ważne wyróżnienie na gali, którą zorganizowano w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku.

Cieszę się bardzo, że Telewizja Kablowa Chopina należy do tych partnerów, którzy na co dzień współpracują z Zespołem Szkół Łączności w Gdańsku. Firma została wyróżniona i jest to wyróżnienie bardzo poważne, bo przyznajemy tylko kilkanaście takich statuetek w ciągu roku – podkreślił Piotr Kowalczuk. I jednocześnie zaznaczył, że dostrzega obecność Telewizji Kablowej Chopin w Gdańsku oraz ma nadzieję, że będzie ona coraz mocniejsza.

Fot. Magda Hertha/TTM

Każde wyróżnienie jest ważne, natomiast są też nagrody szczególne. Taka jest właśnie statuetka, którą otrzymaliśmy. Jest ona przyznana przez młodzież. Oczywiście jest to nagroda dla całego zespołu i całej grupy multimedialnej – powiedział Bogdan Łaga, prezes Telewizji Kablowej Chopin.

Z kolei wiceprezydent Gdańska zaakcentował rolę praktycznej nauki zawodu w optymalnych warunkach.

Dla nas najważniejsze jest doświadczenie Telewizji Kablowej Chopin. Jak mówił jeden z uczniów, jedna wizyta w konkretnym miejscu pracy jest lepszą nauką niż wiele tygodni w szkole. To, co praktyczne, daje szansę poznania nowych technologii. Za to wam bardzo dziękuję – zaznaczył przedstawiciel gdańskiego ratusza.

Bardzo wysoko współdziałanie z wejherowską firmą oceniła też Jadwiga Piechowiak, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku:

Nasza współpraca z Telewizją Kablową Chopin układa się bardzo dobrze. Telewizja wspiera nas w procesie edukacyjnym, w kształceniu teoretycznym i praktycznym, a my, jako szkoła, przygotowujemy młodych ludzi do pracy w zakresie szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Dyrektor Piechowiak podkreśliła, że dużą wartością dla uczniów jest możliwość praktycznej nauki z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Zaznaczyła również, że ważne jest tworzenie programów nauczania wspólnie z pracodawcami i z uwzględnieniem ich potrzeb. I dodała, że Telewizja Kablowa Chopin pomagała m.in. w opracowaniu stanowisk laboratoryjnych do zajęć praktycznych.

To fajna przygoda, móc dzielić się tym, co przez prawie 25 lat w Telewizji Kablowej Chopin wcześniej wypracowaliśmy. Teraz możemy przekazać to nowym pokoleniom – podsumował Bogdan Łaga.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...