21.02.2019 07:06 17 mike/Oko.press/Facebook

Runął pomnik ks. Henryka Jankowskiego

Screen z filmu. Źródło: Tomasz Sekielski/Facebook

W czwartkową (21 lutego) noc trzech aktywistów przeprowadziło akcję obalenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję.

Akcja została przeprowadzona około godziny 3:00 na Skwerze im. Księdza Henryka Jankowskiego, u zbiegu ulic Mniszki, Katarzynki i Stolarskiej w Gdańsku, nieopodal słynnego kościoła św. Brygidy. Wzięli w niej udział trzej aktywiści: Konrad K., Rafał R.S. i Michał W.

Filmowy zapis wydarzenia opublikował na Facebooku Tomasz Sekielski, dziennikarz portalu Onet.pl. Jego relację można obejrzeć tutaj.

Na filmie widać, jak mężczyźni zakładają na monument pętlę, następnie podważają cokół i ciągną pomnik, który upada na przygotowane wcześniej opony, tak by nie uszkodzić figury. Pod koniec nagrania zarejestrowano, jak aktywiści układają na pomniku elementy dziecięcej garderoby.

Screen z filmu. Źródło: Tomasz Sekielski/Facebook Screen z filmu. Źródło: Tomasz Sekielski/Facebook Screen z filmu. Źródło: Tomasz Sekielski/Facebook

W przesłanym do portalu Oko.press manifeście, autorzy podkreślili:

Tak wyraża się nasza obywatelska niezgoda na obecność w przestrzeni publicznej zła, pogardy dla drugiego człowieka i jego uprzedmiotowienia, gwałtu na jego wolności i prywatności, braku szacunku dla bólu i gniewu ofiar, wreszcie też – mowy nienawiści – podaje Oko.press.

W dokumencie znajdują się oskarżenia wobec samej osoby ks. Henryka Jankowskiego „o podły i haniebny gwałt na godności, wolności seksualnej i prawie do prywatności […]”. Oskarżenia obejmują też instytucję Kościoła katolickiego i administrację publiczną. Całość manifestu jest dostępna pod tym linkiem.

Pomnik księdza Henryka Jankowskiego stał w Gdańsku od 2012 roku. Powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Księdza Henryka Jankowskiego. Składki na jego budowę przekazali m.in. działacze NSZZ „Solidarność”. Odsłonięcia monumentu dokonał 31 sierpnia 2012 roku metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który odjął też budowę pomnika swoim honorowym patronatem. Na razie nie wiadomo, czy pomnik zostanie odbudowany.

Ksiądz Henryk Jankowski (ur. 18 grudnia 1936 r., zm. 12 lipca 2010 r.) był legendarnym kapelanem NSZZ „Solidarność”. Pierwszą mszę dla strajkujących stoczniowców odprawił 17 sierpnia 1980 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. W latach 80. był czołową postacią opozycji demokratycznej. Przez wiele lat sprawował też funkcję proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Od tej funkcji został odsunięty w 2004 roku, w związku z oskarżeniami o seksualne wykorzystywanie dzieci. Kontrowersje wobec osoby duchownego ponownie odżyły na fali publikacji prasowych pod koniec 2018 roku. Wówczas pojawiało się wiele głosów postulujących usunięcie pomnika kapłana.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24