11.02.2019 12:00 1 PM

Ptak leżał na chodniku – to bardzo rzadki okaz

Źródło: SM Gdynia

Bąk zwyczajny to gatunek z rodziny czaplowatych, który w Polsce występuje bardzo rzadko. Ptak bytuje nad wodą, zwykle ukrywa się w trzcinach i niezbyt często wnosi się w powietrze. Nie wiadomo, skąd się wziął na chodniku w Gdyni.

Ekopatrol Straży Miejskiej w Gdyni otrzymał dwa dni temu zgłoszenie o niespotykanym ptaku leżącym na chodniku przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego – informuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy gdyńskiej straży miejskiej.

Na miejscu funkcjonariusze zauważyli rzadkiego ptaka. Okazało się, że jest to bąk zwyczajny – gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych.

Jest to drapieżnik prowadzący skryty tryb życia. Skąd wziął się w centrum miasta, tego nie wiemy. Ptak został schwytany i przewieziony do lecznicy weterynaryjnej, gdzie został zbadany. Nic nie wskazuje na to, aby coś mu dolegało – dodaje Leonard Wawrzyniak.

Bąk zwyczajny pozostał w lecznicy na obserwacji. Ptak ten żywi się rybami, płazami i innymi zwierzętami wodnymi. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Zagrożeniami dla niego są melioracja rozlewisk i regulacja rzek na obszarach lęgowych oraz niszczenie trzcinowisk.

Źródło: SM Gdynia Źródło: SM Gdynia Źródło: SM Gdynia Źródło: SM Gdynia


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24