11.02.2019 15:00 7 mike/Pomorskie.eu

Pomorskie: Pięć milionów złotych na walkę z bezrobociem w regionie

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku kontynuuje program „Praca dla Pomorzan”. Dzięki niemu 850 mieszkańców z całego województwa będzie mogło polepszyć swoje kompetencje zawodowe. Urząd otrzyma pięć milionów złotych wsparcia od władz samorządowych województwa pomorskiego. Środki trafią do wszystkich 16 powiatów.

To kolejny etap programu, z którego skorzystało już ponad tysiąc osób. Przedsięwzięcie będzie realizowane w kilku modułach tematycznych, odzwierciedlających najpilniejsze potrzeby rynku pracy. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano w ubiegły czwartek (7 lutego).

To w skali kraju sytuacja wyjątkowa – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Świadczy o wspólnej odpowiedzialności samorządów za rozwój zawodowy mieszkańców i gospodarki regionu. „Praca dla Pomorzan” to na współczesnym rynku pracy, gdzie wraz ze wzrostem liczby miejsc pracy rosną również wymagania pracodawców, szansa dla mieszkańców na zdobycie cenionych przez lokalne firmy kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia zawodowego – dodaje.

Tegoroczny moduł jest dedykowany inicjatywom dotyczącym tzw. zielonej gospodarki. Nie bez znaczenia są w tym przypadku zmiany klimatyczne, które obejmują również Pomorze. Pośrednio przekładają się one na rynek pracy, co dotyczy zwłaszcza klęsk żywiołowych.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że skutki klęsk żywiołowych mogą być likwidowane nawet przez okres kolejnych 2–3 lat od ich wystąpienia. W związku z tym potrzebne będzie inicjowanie specjalnych działań, jak konieczność uruchomienia prac interwencyjnych lub robót publicznych, szkoleń bądź staży zawodowych w wybranych zawodach (np. drwal czy pilarz) – wyjaśnia Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP w Gdańsku.

Program „Praca dla Pomorzan” będzie oferował kilka form wsparcia bezrobotnych. Jedną z nich jest uczestnictwo w szkoleniach. Będzie też można spróbować swoich sił w określonej profesji, korzystając z płatnych stażów. Inne rodzaje pomocy to dotacje na założenie działalności gospodarczej, refundacja stanowisk pracy czy wsparcie mobilności (bon na zasiedlenie, zwrot kosztów dojazdów).

W 2018 roku samorząd województwa pomorskiego przekazał na realizację programu dziewięć milionów złotych. Dzięki temu udało się osiągnąć bardzo wysoką efektywność zatrudnieniową – na poziomie 81 procent. Dużym zainteresowaniem w powiecie wejherowskim cieszyły się dotacje na założenie własnej firmy. Podobnie było w przypadku stażów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24