09.02.2019 09:02 0 Kwt/UM Gdynia

Innowacyjna gra 'Wyzwania życia' ma pomagać niepełnosprawnym

źródło: gdynia.pl

Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest tematem tabu. W ramach gdyńskiego inkubatora innowacji społecznych powstała gra planszowa „Wyzwania życia”, która celnie trafiła w potrzeby pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Gra ma im pomóc w kształtowaniu świadomości na temat własnej seksualności, potrzeb i zachowań.

Grę planszową „Wyzwania życia” stworzyła sześcioosobowa grupa studentów studiów pedagogicznych, których łączy wspólny obszar – pedagogika specjalna.

Ta innowacja powstała z czystej potrzeby zawodowej – zauważa Anna Ratajczak z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Nasi innowatorzy, gdy już skończą studia, będą pedagogami, będą szkolić nauczycieli szkół specjalnych. Będą musieli realizować opracowany przez ministerstwo program, ale istnieje obawa, że nie będą mieli do tego narządzi, bo tych po prostu brakuje. Postanowili więc je stworzyć, zgłaszając się ze swoim pomysłem do projektu „Innowacje na ludzką miarę”.

Do tej pory pedagodzy nie mieli żadnych pomocy dydaktycznych, często temat w ogóle nie był podejmowany. Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną jest tematem tabu. Gra ma być zaproszeniem do rozmowy o tym ważnym zagadnieniu poprzez zabawę.

Myśląc o polityce społecznej, kształtując ją, nieustannie staramy się w Gdyni być „krok do przodu”, szukać niestandardowych rozwiązań, dawać narzędzia niezbędne do skutecznej pracy z osobami borykającymi się z różnymi życiowymi trudnościami – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację projektu „Innowacje na ludzką miarę”. Ta edycja powoli dobiega końca, ale już szykujemy się do kolejnych, podobnych przedsięwzięć. To satysfakcja wiedzieć, że mogliśmy stworzyć w Gdyni warunki do powstania tak niezwykłych projektów jak „Wyzwania życia”.

Do tej pory grę testowano w czterech szkołach specjalnych w województwie kujawsko-pomorskim. W nauce poprzez zabawę wzięło udział około 30 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Uczniowie mieli możliwość swobodnej wypowiedzi, co było dla nich bardzo ważne – podkreśla Klaudia Wos, jedna z osób, która stworzyła grę. – Dzięki nim - naszym ekspertom, gra jest dostosowana do realnych potrzeb. Oczywiście, zawsze należy brać pod uwagę indywidualne możliwości psychofizyczne ucznia.

Gra składa się z 357 kart z pytaniami i przeznaczona jest dla osób dorosłych. Gracze losują zadania na trzech poziomach trudności i odpowiadają na pytania, które dotyczą siedmiu kategorii tematycznych: tożsamość seksualna, świadomość seksualna, zachowania seksualne/intymne, relacja seksualna, związek uczuciowy, przemoc seksualna i rodzicielstwo. Ważną osobą w rozgrywce jest mentor, który moderuje dyskusję. Gra powstała w dziewięciu egzemplarzach.

Nasi innowatorzy podeszli do tematu ostrożnie bo nie wiedzieli, z jak dużym zainteresowaniem gra się spotka – przyznaje Anna Ratajczak. – Ale okazało się, że jest ono bardzo duże. Egzemplarz, który trafił do nas, do LIS, błyskawiczne udostępniliśmy. Testowali go inni z naszych innowatorów, również zajmujący się tematyką seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Gra pozwala na przekazywanie tej wiedzy w przystępny sposób i pozwala na dostosowanie poziomu trudności, tematyki czy sposobu prowadzenia do indywidualnych potrzeb grupy.

Autorzy „Wyzwań życia” zamierzają pozyskać dofinansowanie do produkcji większej liczby egzemplarzy gry, bez jakiegokolwiek zysku dla siebie. Chcą oni przede wszystkim pomagać w „oswajaniu” tego tematu.

źródło: gdynia.pl

źródło: gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24