09.02.2019 10:04 3 Kwt/pomorskie.eu

Skąd pochodzą najlepsi studenci zagraniczni Pomorza?

źródło:pomorskie.eu/ Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Ona pochodzi z Indonezji i uczy się na Politechnice Gdańskiej, on jest obywatelem Ghany i studiuje pielęgniarstwo na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Obydwoje osiągają bardzo dobre wyniki w nauce oraz aktywnie działają w organizacjach studenckich i pomagają innym. Dwoje najlepszych studentów zagranicznych z Pomorza spotkało się z marszałkiem Mieczysławem Strukiem.

Lisa Adity z Indonezji uczy się inżynierii środowiska. Przyjazd do Polski umożliwiło jej specjalne stypendium indonezyjskiego rządu oraz udział w programie stypendialnym im. Ignacego Łukasiewicza. Lisa działa także społecznie i charytatywnie. W Polsce jest wolontariuszką organizacji humanitarnej ACT. Zajmuje się organizowaniem wsparcia dla mieszkańców Syrii, Palestyny i Somalii oraz członków grupy etnicznej Rohingja z Birmy.

W tegorocznej edycji konkursu Czerwonej Róży, w którym nagradzani są najwybitniejsi studenci pomorskich uczelni, Lisa otrzymała nagrodę specjalną o wartości 5 tysięcy złotych. Te pieniądze w całości przeznaczyła na budowę szkoły podstawowej na wyspie Lembata we wschodniej części Indonezji – informuje pomorskie.eu.

Charles Woode z Ghany studiuje pielęgniarstwo na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Należy do dwóch kół naukowych, aktywnie bierze udział w konferencjach naukowych. Promuje także ochronę zdrowia w lokalnej szkole podstawowej w Ghanie.

Staramy się, żeby nasze uczelnie były atrakcyjne także dla obcokrajowców – mówi Ludwik Szakiel, za-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego. – Nasz region staje się konkurencyjny, coraz więcej osób chcę tu zostać i pracować.

Pomorze stało się dobrym miejscem do studiowania dla zagranicznych studentów. Tylko od roku akademickiego 2016/2017 do roku akademickiego 2017/2018 ich liczba wzrosła o ponad 19 proc. W województwie pomorskim uczy się 3,5 tys. osób spoza granic naszego kraju, największą grupę stanowią obywatele Ukrainy (30,4 proc.), Szwecji (10,8 proc.) oraz Białorusi (9,5 proc.).

Młodych studentów do studiowania na terenie województwa pomorskiego zachęcają między innymi dobre warunki do pracy i życia, niskie bezrobocie oraz największa w Polsce dynamika wzrostu wynagrodzeń.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24