31.01.2019 15:00 14 Kwt/gdansk.pl/rugrad.eu

Skwer imienia Adamowicza w Kaliningradzie to kwestia czasu

Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Paweł Adamowicz był ceniony w Obwodzie Kaliningradzkim za lata współpracy i przyjazne gesty. Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska pojawiła się inicjatywa, by włodarz Gdańska był patronem skweru w Kaliningradzie.

Na stronie portalu RUGRAD.EU pojawiła się informacja o planach władz Kaliningradu dotycząca upamiętnienia Pawła Adamowicza.

Działa u nas komisja do spraw nazw. Akceptujemy propozycję. Jeśli znajdzie się tylko miejsce i możliwości, to sprawę doprowadzimy do końca. Trzeba to będzie także przedyskutować ze środowiskiem fachowców, ludzi kultury, a prócz tego przeprowadzić przez komisje Rady Miejskiej. Jednak rozważamy i popieramy tę inicjatywę – wyjaśnia dla portalu RUGRAD.EU Andriej Szumilin, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kaliningradu

Prezydent Gdańska cieszył się w Kaliningradzie ogromną sympatią. Władze szanowały Adamowicza za jego otwartość, gotowość do współpracy i dbałość o dobrosąsiedzkie stosunki.

Rok temu, w Gdańsku, jacyś bandyci rzucili kamieniem w szybę samochodu na kaliningradzkich rejestracjach. W rosyjskich mediach zrobił się szum, że Polacy źle traktują Rosjan – i wówczas prezydent Adamowicz zaprosił do siebie poszkodowaną rodzinę, przyjął ich bardzo przyjaźnie, przeprosił za niemiłą sytuację. Powiedział też, że Rosjanie są w Gdańsku mile widziani. O tym, bardzo ludzkim, zachowaniu prezydenta Adamowicza sporo mówiono i pisano w rosyjskich mediach. Kaliningradczycy byli mile zaskoczeni, poczuli dużą sympatię do prezydenta Gdańska – mówi Artur Janiak, gdańszczanin, który od czterech lat mieszka w Kaliningradzie i prowadzi polsko-rosyjską firmę.

Po podanej w mediach informacji o śmierci prezydenta Gdańska kaliningradczycy tłumnie przychodzili pod Konsulat Generalny RP przy Kasztanowej Alei i zostawiali kwiaty. W konsulacie wystawiono księgę kondolencyjną, która błyskawicznie wypełniła się wpisami Rosjan. W kaliningradzkiej katedrze odbył się koncert organowy muzyki Jana Sebastiana Bacha ku czci zmarłego prezydenta; jego pamięć uczczono też minutą ciszy.

W Kaliningradzie trwają obecnie poszukiwania godnego miejsca, które może zyskać imię Pawła Adamowicza.

Przypomnijmy, że Gdańsk i Kaliningrad są miastami partnerskimi od 1993 roku. Od tego czasu oba ośrodki miejskie prowadzą współpracę na wielu polach, często oferując sobie wzajemną pomoc.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24