10.01.2019 12:30 1 PM

Historia jego życia to dobry materiał na film – pan Bogumił skończył 101 lat

Fot. UM Puck

Historia jego życia mogłaby stanowić dobry materiał na scenariusz filmowy. Pan Bogumił ma 101 lat i jest najstarszym mieszkańcem Pucka.

Bogumił Sojecki to najstarszy mieszkaniec Pucka. Właśnie skończył 101 lat. Jak mówi – receptą na długowieczność jest sport i dieta, w której nie ma zbyt wiele mięsa.

Pan Bogumił urodził się w Chmielnie, a później mieszkał w Gdańsku. Gdy wybuchła II wojna światowa, za działalność harcerską, został skazany na przymusowe prace w III Rzeszy. Później trafiał do różnych obozów koncentracyjnych, w tym do Auschwitz, gdzie spędził trzy i pół roku. Był uczestnikiem Marszu Śmierci. Po wojnie wrócił do Gdańska, a następnie osiedlił się w Pucku gdzie pracował w Puckich Zakładach Mechanicznych – informuje Urząd Miasta Puck.

W ubiegłym roku pan Bogumił Sojecki został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Jest też harcmistrzem – nominację uzyskał w 1981 roku. Jest również żeglarzem, był zawodnikiem, a następnie sędzią żeglarskim. Swoje wspomnienia zawarł w książce „Golgota Zachodu”, która odnosi się do przeżyć w obozach koncentracyjnych. Napisał też broszurę „Modlitwa więźnia”.

W 2016 roku Bogumił Sojecki otrzymał osobiste podziękowania od Andrzeja Dudy, prezydenta RP za poruszający list, w którym opisano dramatyczne losy i patriotyzm.

Życzymy panu Bogumiłowi kolejnych 100 lat w zdrowiu i pomyślności!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24