12.12.2018 14:00 24 mike

Będzie bezpieczniej na krajowej szóstce? Tego chcą policja i zarządcy drogi

Fot. KPP Wejherowo

Dwa śmiertelne wypadki z udziałem pieszych, do których doszło w ciągu ostatniego miesiąca na drodze krajowej nr 6, zmuszają do dyskusji nad poprawą bezpieczeństwa na tej trasie. Nie ulega wątpliwości, że piesi – najsłabiej chronieni uczestnicy ruchu drogowego – mogą się czuć najbardziej zagrożeni, choć często również i oni nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dopóki nie powstanie trasa ekspresowa S6, która połączy Trójmiasto z miejscowością Bożepole Wielkie, droga krajowa nr 6 będzie najbardziej popularną, północną arterią wiodącą na zachód Polski. Tę trasę codziennie pokonują tysiące samochodów. Niestety, zdarzają się na niej również śmiertelne wypadki z udziałem pieszych.

Przypomnijmy – 19 listopada doszło do śmiertelnego potrącenia na pasach w Gościcinie. Z kolei 5 grudnia w Godętowie zginęła 87-letnia kobieta.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. archiwum

Na miejscu drugiego ze wspomnianych wypadków w miniony poniedziałek (10 grudnia) pracowała komisja, w której skład wchodzili policjanci z wejherowskiej drogówki, funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele zarządcy drogi.

Spotkanie zespołu zajmującego się badaniem przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym to procedura, która uruchamiana jest w każdym przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Wchodzący w skład takiego zespołu, np. policjanci z drogówki, funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego, wspólnie z zarządcą drogi oraz funkcjonariuszami straży pożarnej, spotykają się w miejscach, gdzie doszło do tragicznych w skutkach wypadków, w których były ofiary śmiertelne. Spotkania odbywają się zawsze do kilku dni po wypadku – mówi sierż. sztab. Karolina Pruchniak, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Celem spotkania w Godętowie było sprawdzenie prawidłowości infrastruktury drogowej. Jak zapewniają przedstawiciele policji, zostały spisane wnioski, które zostaną przekazane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Fot. KPP Wejherowo

Choć nie wiadomo tego jeszcze oficjalnie, kierowcy w najbliższym czasie mogą spodziewać się sporych zmian na drodze krajowej nr 6. Niewykluczone, że pojawi się dodatkowa sygnalizacja świetlna w Gościcinie. Prawdopodobnie zostaną też doświetlone przejścia dla pieszych. Być może podobne zmiany będą zaplanowane również w Godętowie.

Niezależnie od tego, jak bardzo poprawi się oznakowanie trasy, nic nie zwalnia pieszych i kierujących od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Ci pierwsi zawsze powinni się poruszać poza terenem zabudowanym wyposażeni w odblaski. Z kolei kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza po zmroku, gdy zbliżają się do oznakowanych przejść dla pieszych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24