13.12.2018 11:40 0 Kwt/mat. pras.

W wejherowskiej kolegiacie rozbrzmi 'Osiem Pieśni z Księgi Koheleta'

Fot. archiwum

W poniedziałek (17 grudnia) w Kolegiacie pw. Św. Trójcy w Wejherowie odbędzie się koncert „Osiem Pieśni z Księgi Koheleta”. Zaprezentowane zostanie prawykonanie kompozycji wejherowianki Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Chyła – dyrygent, muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer.

W trakcie wydarzenia usłyszymy głosy solowe, recytatora, grupę perkusyjną, instrumenty ludowe, chór i orkiestrę. Koncert oparty jest na tekstach pochodzących z Księgi Koheleta.

Wybrane do utworu fragmenty tekstów zostały przetłumaczone na język kaszubski przez ojca prof. dr. hab. Adama Sikorę OFM. Odnosząc się do tego, że Kohelet był Semitą żyjącym pod panowaniem greckim oraz do tego, że cały utwór jest skomponowany w języku kaszubskim, kompozytorka zdecydowała się na ukazanie wielokulturowości. W kompozycji pojawiają się instrumenty charakterystyczne dla danej kultury: żydowskiej – duduk, greckiej – harfa oraz kaszubskiej – bazuna. Skład orkiestry, oprócz sekcji smyczkowej oraz sekcji dętej, został rozbudowany o szeroki zestaw instrumentów perkusyjnych – informuje Dominika Trusewicz, prezes Stowarzyszenia Chór Mieszany Cantores Veiherovienses.

Koncert będzie prezentacją w ramach przewodu doktorskiego Tomasza Chyły w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie dyrygentury chóralnej prof. zw. dr. hab. Marka Rocławskiego.

W trakcie wydarzenia wystąpią:

– Kompozytor: Anna Rocławska-Musiałczyk;

– Dyrygent: Tomasz Chyła.

Wykonawcy:

– Julia Pruszak – sopran;

– Maria Malinowska – sopran;

– Tomasz Fopke – recytator;

– Zofia Trystula-Hovhannisyan – duduk (Kraków);

– Paweł Gruba – bazuna;

– Symfoniczna Orkiestra Projektowa;

– Chór Mieszany „Cantores Veiherovienses” (Wejherowo);

– Zespół Wokalny Art'n'Voices (Wejherowo);

– Chór Żeński I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wybickiego (Kościerzyna).

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24