12.12.2018 14:50 19 Kwt/PUW

W oknach zapłoną świece, symbol ofiar stanu wojennego

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny, tłumacząc później, że Polsce groziła zbrojna interwencja Związku Radzieckiego. Od tego czasu obowiązywała godzina milicyjna, a opozycjoniści trafiali do więzień. Instytut Pamięci Narodowej zamierza uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, inicjując akcję społeczną „Zapal Światło Wolności”.

W czwartek (13 grudnia) o godzinie 19:30 w oknach domów i różnych instytucji zapłoną świece, czyli symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. Akcja polega na zapaleniu świeczki w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Kampania społeczna nawiązuje do gestu solidarności, jaki w Wigilijny wieczór 1981 roku okazali mieszkańcy całego świata.

Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić” – informuje Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Mat. pras.

Przypomnijmy, że w 1981 roku władza obawiała się zamachu stanu i przejęcia władzy przez działaczy "Solidarności". Stan wojenny oznaczał przede wszystkim ograniczenie praw obywatelskich. Wprowadzono godzinę milicyjną, zakazano zmieniania miejsca pobytu, korespondencje były cenzurowane, rozwiązano również wszystkie związki zawodowe, a organizacje społeczne zawiesiły działalność. Pracę tracili działacze konspiracji, aresztowano osoby prowadzące działalność opozycyjną. Internowano około 10 tysięcy przeciwników władzy, w głównej mierze działaczy „Solidarności”.

Szacuje się, że w wyniku wprowadzenia stanu wojennego życie straciło 88 osób. Stan wojenny trwał w Polsce do 22 lipca 1983 roku, jednak już od 31 grudnia 1982 roku był zawieszony.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24