10.12.2018 14:56 43 PM

Maszyniści SKM protestują. Martwią się o przyszłość spółki

Fot. Czytelnik

„Niszczy nas samorząd” – taki napis można zobaczyć na szybach czołowych pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Okazuje się, że jest to akcja protestacyjna związku zawodowego, który jest zaniepokojony brakiem umowy przewozowej pomiędzy przewoźnikiem i samorządem.

Napis umieszczony na biało-czerwonej fladze i wywieszony na przedniej szybie pociągu wzbudził zaciekawienie wśród pasażerów. Okazuje się, że akcją protestacyjną zaskoczony był również zarząd spółki.

To inicjatywa Związku Zawodowego Maszynistów PKP SKM, o której zarząd spółki nie został poinformowany – wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy spółki SKM Trójmiasto.

To protest przeciwko polityce transportowej władz samorządowych województwa pomorskiego – piszą w oświadczeniu związkowcy.

Związkowcy zorganizowali akcję, ponieważ są zaniepokojeni brakiem umowy przewozowej pomiędzy przewoźnikiem i samorządem, która powinna być podpisana przed 9 grudnia bieżącego roku, czyli przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy.

Brak takiej umowy w dłuższym okresie może zagrozić płynności finansowej naszej Spółki. Zarząd PKP SKM, po długotrwałych negocjacjach, uzgodnił warunki umowy przewozowej z przedstawicielami władz samorządu województwa. Mamy nadzieję i oczekujemy, że zostanie ona podpisana jeszcze w tym miesiącu – dodaje rzecznik prasowy spółki SKM Trójmiasto.

Protestujący chcieliby, żeby samorząd podpisywał umowy z przewoźnikiem na dłuższy czas niż rok. Pozwoliłoby to na zebranie środków ma wkład własny niezbędny do zakupu nowych pociągów.

Skutek – nasze województwo stało się kolejowym skansenem z najstarszym taborem w Polsce – czytamy w oświadczeniu związkowców.

Oprócz tego związkowcy protestują też m.in. przeciwko zapowiedzianej przez marszałka województwa możliwości powołania nowej samorządowej spółki kolejowej. Tych planów zarząd PKP SKM nie chce komentować, do sprawy odniosły się natomiast związki zawodowe.

Niepokoi nas oświadczenie marszałka województwa pomorskiego, który zapowiedział utworzenie nowej, samorządowej spółki przewozowej. Takie działanie pochłonie miliony złotych, które mogłyby zostać wykorzystane na polepszenie oferty przewozowej obu przewoźników obecnie działających na pomorskim rynku kolejowym – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Związku Zawodowego Maszynistów PKP SKM.

Jak informuje spółka, nie ma zagrożenia w realizacji rozkładu jazdy. Związkowcy zapowiadają, że jeżeli demonstracja nie przyniesie efektu, nie cofną się przed użyciem innych, bardziej radykalnych, ale zgodnych z prawem, form protestu.

Poniżej znajduje się oświadczenie wydane przez Związek Zawodowy Maszynistów PKP SKM:

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24