10.12.2018 11:20 12 mike/PO Gdańsk

Odpowiedzą przed sądem za rozbój, wśród podejrzanych wnuk Lecha Wałęsy

Fot. archiwum/KMP Gdańsk

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom w wieku 21–24, którzy mieli m.in. dokonać rozboju na obywatelu Szwecji. Wśród aresztowanych jest też Bartłomiej W., wnuk Lecha Wałęsy. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia.

Przypomnijmy – do zdarzenia doszło 21 maja 2018 roku, przy ulicy Katarzynki w Gdańsku. Trzech mężczyzn zaatakowało dwóch obywateli Szwecji. Jeden z napadniętych stracił telefon komórkowy.

Dwóch obywateli Szwecji spacerujących po gdańskiej starówce zostało zaczepionych przez trzech nieznanych im mężczyzn. Jeden z nich uderzył pokrzywdzonego, a pozostali przyłączyli się do zadawania mu ciosów. Pokrzywdzony otrzymał cios przedmiotem przypominającym pałkę. Został przewrócony na ziemię. Był kopany po całym ciele. Napastnicy zabrali mu telefon komórkowy o wartości 350 zł – relacjonuje prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Drugi z pokrzywdzonych uciekł. Gdy zorientował się, że nie jest ścigany, powrócił, aby sprawdzić, co się dzieje z jego znajomym. Został wówczas zaatakowany przez jednego z napastników. Otrzymał uderzenie w głowę oraz nogę przedmiotem przypominającym pałkę – dodaje.

W wyniku napaści przestępcy złamali jednemu z pokrzywdzonych kość piszczelową. Drugi z napadniętych doznał obrażeń ciała w postaci otwartej rany głowy.

Zaledwie pięć dni później, 26 maja 2018 roku, w pobliżu budynku LOT-u doszło do kolejnego pobicia mężczyzny. W tym wypadku agresja napastników skupiła się na poszkodowanym, który stanął w obronie swojego znajomego, zaczepionego przez dwóch agresywnych mężczyzn.

Był przez nich kopany. Pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci stłuczenia jamy ustnej, które naruszyły czynności narządów jego ciała na czas przekraczający 7 dni – dodaje prok. Wawryniuk.

Po pierwszym z napadów prokuratura zadecydowała o upublicznieniu wizerunków podejrzanych. Okazało się bowiem, że ich sylwetki i twarze zarejestrowała kamera monitoringu w jednym ze sklepów spożywczych. Niedługo później, 1 czerwca, wszyscy trzej mężczyźni, w tym Bartłomiej W., wnuk Lecha Wałęsy, zostali zatrzymani i aresztowani.

Trzem zarzucono dokonanie wspólnie i w porozumieniu rozboju na obywatelu Szwecji. Jednemu z nich zarzucono spowodowanie obrażeń ciała u drugiego z pokrzywdzonych. Dwóm zarzucono udział wspólnie i w porozumieniu w pobiciu kolejnego pokrzywdzonego – informuje Grażyna Wawryniuk.

Rozbój jest przestępstwem, za które grozi od 2 do 12 więzienia. Przestępstwo udziału w pobiciu jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, a spowodowanie obrażeń ciała poniżej 7 dni – karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24