07.12.2018 12:40 5 PM/KWP Gdańsk

Podawali się za policjantów, wyłudzili 150 tysięcy złotych

Fot. KWP Gdańsk

Ofiary znajdowali w książkach telefonicznych. Oszuści dzwonili do starszych osób i podawali się za policjantów, wymyślali historię, w której oszczędności seniorów miały być zagrożone. Przestępcy kazali pokrzywdzonym pozostawiać pieniądze we wskazanych miejscach, a następnie je zabierali. Zatrzymana kobieta miała wziąć udział w wyłudzeniu 150 tysięcy złotych.

Mundurowi z Gdańska zatrzymali 42-letnią kobietę oszukującą starsze osoby metodą „na policjanta". Kobieta była kurierem odbierającym pieniądze na zlecenie grupy. Pokrzywdzeni stracili ponad 150 tys. zł.

Śledczy ustalili, że proceder miał swój początek na jednym z portali ogłoszeniowych. To na nim pojawiły się ogłoszenia zachęcające osoby do pracy. Zleceniodawca oferował wysokie zarobki. Praca kobiety polegała na odbieraniu pieniędzy od starszych osób, a następnie przekazywaniu ich innym osobom – informuje gdańska policja.

Zobacz materiał z zatrzymania:

Przestępcy, typując swoje ofiary z książek telefonicznych, wybierali imiona, które mogły wskazywać na to, że mają do czynienia z osobami w podeszłym wieku. Sprawcy, dzwoniąc, podawali się za oficerów Centralnego Biura Śledczego Policji i informowali seniorów, że hakerzy próbują włamać się na ich konto lub o tym, iż przestępcy planują na nich napad, a w związku z tym oszczędności seniorów są zagrożone. Żeby uniknąć kradzieży, przestępcy kazali pokrzywdzonym pozostawiać pieniądze we wskazanych przez nich miejscach, a następnie je zabierali.

Podejrzana usłyszała już zarzuty dotyczące czterech przestępstw – tylko w tych przypadkach pokrzywdzeni stracili ponad 150 tys. zł. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, a pokrzywdzonych może być znacznie więcej. Policjanci i prokurator zawnioskowali o areszt dla 42-latki.

Fot. KWP Gdańsk

Policja nadal apeluje, by nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24