04.12.2018 10:00 4 PM

Kolejne opóźnienie Roweru Metropolitalnego. Nie wiadomo, kiedy wystartuje MEVO

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Planowany na 9 grudnia start Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO ulegnie opóźnieniu. To już druga zmiana terminu. Obecnie przyczyna opóźnienia leży po stronie wykonawcy projektu, który nie zakończył prac, a co za tym idzie – nie zostały przeprowadzone wymagane testy i odbiory systemu.

Pierwotnie zakładano, że oficjalna inauguracja systemu nastąpi 18 listopada. Termin ten przeniesiono na grudzień – pisaliśmy o tym tutaj. Teraz nie podano nowej daty, kiedy rower metropolitalny miałby wystartować.

Wszystko jednak wskazuje na to, że rowerzyści będą musieli jeszcze się uzbroić w cierpliwość. Aby system MEVO funkcjonował poprawnie, musi współgrać ze sobą wiele elementów – począwszy od konstrukcji rowerów, poprzez ich wyprodukowanie, instalację 660 stacji postojowych, aż po system IT, który pozwoli na zarządzenie flotą i sprawne wypożyczanie pojazdów. Ważne znaczenie ma także uruchomienie centrum monitoringu.

Zgodnie z zapisami umowy między Stowarzyszeniem Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot, a NB Tricity sp. z.o.o, na 2 tygodnie przed uruchomieniem I etapu Systemu, Wykonawca zobowiązany jest do zgłoszenia gotowości jego uruchomienia. Na co najmniej 7 dni przed jego uruchomieniem wykonany powinien zostać rozruch testowy Systemu. Do dziś Wykonawca nie zgłosił gotowości, a co za tym idzie nie zostały przeprowadzone testy i odbiory systemu – informuje Jarosław Maciejewski z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot.

Data uruchomienia systemu uzależniona jest przede wszystkim od przekazania roweru, aplikacji na urządzenia mobilne do jego wypożyczania oraz centrum monitoringu, czyli oprogramowania do śledzenia w czasie rzeczywistym lokalizacji rowerów oraz stanu naładowania baterii. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie wszystkich elementów systemu przez ekspertów w zakresie spełniania wymogów zamówienia.

Przypominamy, że System Roweru Metropolitalnego MEVO działać będzie w 14 gminach OMGGS. Flota liczyć będzie 4080 rowerów, które będzie można bezpłatnie oddać przy jednej z 660 stacji, które w ciągu ostatnich tygodni zostały zamontowane we wszystkich gminach. Wszystkie rowery wyposażone będą w napęd elektryczny 1:1 – dołożą tyle samo mocy, ile włoży w nie rowerzysta. Zasilać będą je baterie, o których wymianę zadba operator systemu. Rowery będzie można wypożyczyć w bardzo łatwy sposób m.in. przez aplikację mobilną lub przy użyciu karty mieszkańca, legitymacji studenckiej lub karty bankomatowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...