28.11.2018 14:44 4 mike

Pucczanie świętowali stulecie powołania do życia Marynarki Polskiej

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Puck – jako historyczna baza powstającej polskiej Marynarki Wojennej – świętował w środę (28 listopada) 100-lecie jej powołania. Nie zabrakło więc odniesień do przeszłości, ale również i spojrzenia w przyszłość.

„Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych” – tym dekretem Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski, powołał do życia współczesną marynarkę. I choć nie sprecyzował, że chodzi o Marynarkę Wojenną, to okoliczności i ludzie powołani do tej historycznej misji, jednoznacznie uzasadniają traktowanie tej daty jako dzień narodzin wspomnianego rodzaju sił zbrojnych.

W dziejach współczesnej Marynarki Wojennej RP ważną rolę odegrał również Puck. To właśnie tutaj zacumował pierwszy okręt wojenny ORP „Pomorzanin”.

Port w Pucku, już po wygranej Bitwie Oliwskiej, był królewskim portem marynarki. Był to jedyny port, w którym można było zacumować okręty wojenne – wspomina Marian Leszek Wiśniewski, prezes zarządu Okręgu Północnego Związku Piłsudczyków.

Źródło: UM Puck

Zasadnicze obchody święta Marynarki Wojennej trwały w Gdyni już od minionego weekendu, choć główna ich część przypadała na wtorek i środę (27 i 28 listopada). Celem puckich uroczystości było zwrócenie uwagi, że to miasto było kolebką polskiej marynarki jeszcze w czasach średniowiecznych.

Zanim nasza młodsza córka, Gdynia, przejęła swoją funkcję, to w Pucku stacjonowały okręty, w niewielkim porcie rybackim – zaznacza Danuta Dettlaff, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka.

Źródło: UM Puck

W setną rocznicę zebrano się przy kamieniu, który stanowi kolebkę Marynarki Wojennej, upamiętniający zaślubiny Polski z morzem. Odczytano adres, który wystosowano do zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, Andrzeja Dudy. Ważny był również wątek pamięci o współczesnej historii.

Pamięć formułuje naszą tożsamość. Jeśli więc mówimy o pamięci, to trzeba uwzględnić też tak wielkie czyny, jak utworzenie Marynarki Polskiej – podsumowuje Danuta Dettlaff.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO. Obecnie flota polska dysponuje około czterdziestoma okrętami bojowymi (są wśród nich m.in. fregaty rakietowe, korweta, niszczyciele min, trałowce oraz okręty podwodne, rakietowe i transportowo-minowe) oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...