08.11.2018 11:45 14 PM

Na leśnej drodze spotkali... żubra [Film]

Fot. Karol Grandicki/Mateusz Czerwionka

„Kaszubski żubr” szaleje na Nordzie. Wędkarze nagrali biegające po lesie zwierzę. Gigantyczny osobnik stanął im na drodze w okolicach jeziora Dobre (gmina Puck).

Kilka dni temu pisaliśmy, że niecodzienny gość był widziany w okolicach Lubocina, Opalina czy Strzebielina-Wybudowanie. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Żubra spotkali także dwaj wędkarze, udało im się go nagrać. Poniżej znajdują się materiały filmowe, które jeden z nich umieścił na swojej stronie.

Nadleśnictwo Wejherowo potwierdza to niecodzienne zjawisko.

– Skąd przyszedł, jeszcze nie wiemy. Prawdopodobnie pochodzi ze stada zachodniopomorskiego. Kilka dni temu zauważyła go pewna użytkowniczka drogi Opalino–Rybno. Z pewnym niedowierzaniem przyjęliśmy tę informację, ale niecodzienna wiadomość się potwierdziła. Czy to będzie już nasz żubr... kaszubski? Czas pokaże – stwierdzają leśnicy.

Żubr jest gatunkiem pod ścisłą ochroną. Jest największym dziko żyjącym ssakiem europejskim. Dorosły byk waży średnio 747 kg, od 580 do 920 kg. Dorosła krowa ma mniejszą masę ciała, wynoszącą średnio 460 kg, od 320 do 640 kg. Jako gatunek dzieli się na trzy podgatunki. Są to: żubr nizinny (białowieski), górski (kaukaski) i wymarły już żubr karpacki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24