07.11.2018 15:00 6 PM/Łukasz Zagórski

Unia Europejska mówi dość plastikowej zagładzie

Fot. TTM

Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej, w tym Polski, obowiązywać będzie zakaz sprzedaży oraz stosowania niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku, dla których istnieją rozwiązania zamienne. Dziennikarz Twojej Telewizji Morskiej sprawdził, czy na takie zmiany przygotowane są zarówno punkty gastronomiczne, jak i wielbiciele plenerowych pikników.

Jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych stanowią 70% odpadów morskich, dlatego Parlament Unii Europejskiej powiedział dość i nałożył zakaz stosowania między innymi popularnych plastikowych kubków, sztućców, słomek i talerzyków czy tak zwanych pojemników na wynos.

Organizacja Green Projects na swojej stronie internetowej poinformowała, że przy takim tempie produkcji i używania plastiku jaki jest teraz, do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów, z czego 236 tysięcy ton stanowi mikroplastik. Obecnie na powierzchni oceanów znajduje się pięć "wysp" utworzonych z plastikowych odpadów. Jedna z nich wielkością dorównuje powierzchni Francji. Co minutę do morza trafia taka ilość plastiku, jaka znajduje się w jednej śmieciarce – informuje na swojej stronie organizacja Green Projects.

Czy właściciele i pracownicy lokali i punktów gastronomicznych gotowi są na te zmiany? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w materiale Co zamiast plastiku w gastronomi?.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24