05.11.2018 16:00 47 PM

Lis zginął pod kołami quada

Fot. Marta

Niszczą przyrodę, jeżdżą po wydmach, które są pod ochroną i psują zabezpieczenia przed sztormem, doszło nawet do tego, że zabijają zwierzęta – chodzi o kierowców różnych pojazdów, którzy nielegalnie eksplorują Wybrzeże.

Ciało lisa na plaży w okolicach Dębek odkryła nasza Czytelniczka. Okazuje się, że zwierzę zostało najprawdopodobniej potrącone przez quada, który w tym miejscu w ogóle nie powinien się znaleźć.

Plaża i otaczające ją lasy powinny być miejscem azylu dla zwierząt; nie mogą się one jednak czuć bezpiecznie, kiedy ich spokój zakłócają pojazdy silnikowe. Co więcej, mogą stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie. Od naszej Czytelniczki otrzymaliśmy zdjęcia martwego lisa na plaży. Na piasku widać ślady quada.

Sama uprawiam sporty wodne i wiem doskonale, że osoby, które korzystają z plaży, powinny wykazać się doń i do zamieszkujących je stworzeń szczególnym szacunkiem. Niestety... Bardzo liczę na pomoc w nagłośnieniu tematu. Nawet jeśli sprawca się wystraszy i następnym razem pomyśli, to można już tu mówić o pewnym "sukcesie" – pisze pani Marta.

Jak informuje Urząd Morski, plaża to miejsce wypoczynku. Żadne pojazdy bez odpowiedniej zgody nie mogą na nią wjeżdżać.

Quady nie mogą jeździć po plaży. Wjazd samochodów na plażę odbywa się tylko i wyłącznie za zgodą dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni – wyjaśnia Wacław Lipiec z Urzędu Morskiego w Gdyni, Obwód Ochrony Wybrzeża Lubiatowo.

Wiemy, że takiej zgody nie miała osoba, która potrąciła zwierzę. Był to nielegalny wjazd na plażę.

Takie wjazdy się zdarzają, zwłaszcza w tych dzikszych miejscach, na przykład między Dębkami a Karwią – dodaje Wacław Lipiec.

Zdarzają się przypadki zatrzymania osób, które wjeżdżają na plażę motocyklem, quadem czy samochodem. Urząd Morski nie prowadzi jednak pościgów, ponieważ na tych terenach są one niebezpieczne.

Jeżeli ktoś zaobserwuje taki pojazd na plaży, to prosimy, żeby zrobił zdjęcie, na którym będzie widać numery pojazdu i przysłał je do nas – zachęca Wacław Lipiec.

Za wjazd na plażę grozi mandat od 50 zł do nawet 500 zł. Wykaz placówek Urzędu Morskiego w Gdyni wraz z numerami kontaktowymi znajduje się tutaj.

Fot. Marta

Fot. Marta


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24