26.10.2018 10:30 19 Kwt/UM Rumia

Mieszkanka Rumi od lat zapobiega bezdomności zwierząt

Fot. UM Rumia

W Rumi, dzięki lokalnej działaczce, udaje się co roku realizować projekt sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich. Celem projektu Marleny Pindras jest przede wszystkim zapobieganie bezdomności zwierząt. Jej działanie jest możliwe dzięki przeprowadzanemu już od pięciu lat rumskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Projekt pt. „Sterylizacje i kastracje zwierząt właścicielskich" realizowany jest od drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Rumi. Dzięki zaangażowaniu i poparciu mieszkańców, udaje się zapobiec cierpieniu niechcianych zwierząt.

Celem mojego projektu jest przede wszystkim zapobieganie bezdomności zwierząt. Od początku cieszył się on dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Już cztery lata temu zdobył pierwsze miejsce wśród projektów prospołecznych, więc jak widać nie tylko mi na tym zależy – wyjaśnia Marlena Pindras, lokalna działaczka i mieszkanka Rumi.

Okazuje się, że codziennie do schronisk trafiają dziesiątki niechcianych zwierząt, a na wielu ulicach żyją wolno bytujące koty. Natomiast domy tymczasowe, schroniska i fundacje są przepełnione. Zwierzęta przebywają w ciasnych klatkach, wiele z tych zwierząt umiera. Sterylizacja i kastracja zwierząt, a także ich czipowanie, to jedyne skuteczne metody zapobiegania bezdomności zwierząt.

Oprócz tego, że mieszkańcy miasta, będący jednocześnie właścicielami zwierząt, mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów, to na realizacji programu skorzystają także ci, którzy nawet nie lubią zwierząt – będzie ich po prostu mniej. Nie ma nic przyjemnego w widoku bezdomnego, wałęsającego się po ulicy, chorego kota czy psa. Dzięki temu, że zwierząt bezdomnych jest mniej, również służby, takie jak policja czy straż miejska, mają mniej pracy związanej ze zwierzętami. Oprócz najważniejszej dla mnie korzyści, czyli ograniczenia cierpienia zwierząt poprzez zmniejszenie ich niekontrolowanego rozrodu, miasto realnie oszczędza pieniądze – dodaje Marlena Pindras.

Środki przeznaczone na realizację projektu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Tylko w bieżącym roku fundusze zostały wykorzystane w ciągu pięciu miesięcy. Kolejna akcja kastracji i sterylizacji zwierząt w Rumi ruszy z początkiem 2019 roku.

Chętni do skorzystania z bezpłatnego zabiegu muszą wypełnić wniosek na jego wykonanie, który jest dostępny na stronie internetowej urzędu oraz bezpośrednio w urzędzie. Z wypełnionym wnioskiem należy się udać do Wydziału Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska, gdzie nastąpi jego weryfikacja. W tym miejscu mieszkaniec będzie musiał okazać swój dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Ostatnim krokiem będzie udanie się do gabinetu weterynaryjnego, biorącego udział w projekcie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24