14.10.2018 09:02 0 Kwt/mat. pras.

Uwaga na oszustów, podszywają się pod ZUS

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Wielu klientów ZUS otrzymało podejrzane maile. W temacie wiadomości widnieje fraza „Zaległe Składki”. Oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych chcą wyłudzić pieniądze lub hasła do konta bankowego i do portali społecznościowych.

Oszuści działają ze wzmożoną siłą. Tylko w ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał wiele telefonów z informacją o dziwnych mailach. W wiadomościach jako nadawca figuruje ZUS. W temacie wpisana jest fraza „Zaległe składki”, a w samym mailu – prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Na szczęście, wątpliwości klientów wzbudził nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową, tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony zakładu jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

Ostrzegamy, aby nie odpowiadać na podejrzane maile, rzekomo pochodzące z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać załączników – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Tego typu korespondencja ma zainfekować komputer lub umożliwić dostęp do danych. Każdą wiadomość można zweryfikować w najbliższej placówce ZUS lub telefonicznie pod numerem: 22 560 16 00.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24