05.07.2011 14:42 0

W Gdańsku i Wejherowie: Inicjatywa Demokracji Bezpośredniej

O funkcjonowaniu demokracji bezpośredniej w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy Zachodniej oraz o strukturach samorządowych i funkcjach organów władz lokalnych w Polsce dowiedzieli się uczestnicy zajęć Inicjatywy Demokracji Bezpośredniej, którzy wzięli udział w warsztatach w Centrum Społecznym Młodych Socjalistów w Gdańsku.

To już druga w tym roku szeroko zakrojona kampania w sprawie demokracji bezpośredniej i partycypacyjnej. W zimę pod szyldem Gdańskiej Inicjatywy Obywatelskiej zawiązano ponadorganizacyjne i ponadpolityczne porozumienie, które za cel stawiało sobie m.in. obniżenie progu podpisów koniecznych do złożenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Młodzi Socjaliści, którzy również brali udział w „zimowej” koalicji, swoją Inicjatywę Demokracji Bezpośredniej kierują nie tyle do władz, co do młodzieży, którą zamierzają edukować. Plany zaś mają ambitne, bo robią to zarówno w Gdańsku jak i Wejherowie.

Dlatego najważniejsza część to warsztaty dla licealistów i studentów oraz promocyjne akcje uliczne w obu miastach. Na warsztatach uczestnicy mogą popróbować swoich sił na zajęciach praktycznych. Tworzą projekty uchwał i rozporządzeń, debatują nad przyszłością miasta oraz ewentualnymi zmianami i inwestycjami w jego dzielnicach. Bardzo ważnym punktem dla rozmowy o demokracji bezpośredniej jest kończąca warsztat dyskusja o postawach obywatelskich, definiowaniu lokalności i łączeniu interesów różnych stron sporu.

  • Młodzież uczestnicząca w warsztacie chętnie współpracowała z prowadzącymi, wykazując się zainteresowaniem i dużą wiedzą na temat polityki lokalnej. Mamy nadzieję, że przyszłe warsztaty będą równie efektywne - komentuje jedna z prowadzących, Karolina Joka.

  • Warsztaty to tylko część Inicjatywy Demokracji Bezpośredniej – młodzieżowego projektu, mającego na celu przybliżenie mieszkańcom szeroko rozumianego Trójmiasta idei demokracji bezpośredniej, funkcjonowania samorządów lokalnych oraz ułatwienie gdańszczanom i wejherowianom wpływu na władze lokalne. W tym celu przez cały lipiec i sierpień na ulicach obu miast będziemy zbierać podpisy pod projektem uchwały, mającej zmniejszyć ilość wymaganych podpisów dla inicjatyw uchwałodawczych a także wymusić na samorządach organizacje referendów lokalnych w najważniejszych dla mieszkańców sprawach - mówi Bartosz Witzling, główny koordynator Inicjatywy.

Kolejne warsztaty odbędą się: 15 lipca w 1 Liceum Ogólnokształcącym w Wejherowie i 22 lipca w Centrum Społecznym Młodych Socjalistów w Gdańsku. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 16. W sierpniu w Wejherowie, na zakończenie projektu, obędzie się również huczny piknik, w którym główną atrakcją będzie koncert Zbigniew Stefański Band. Warto dodać, że cały projekt finansowany jest z funduszy unijnych, przekazanych w ramach akcji "Młodzież w Działaniu".


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...