19.09.2018 13:40 8 Natalia/TTM

Pył z budowy zatruwa życie mieszkańcom Darżlubia

Fot. TTM

Mieszkańcy ulicy Leśnej w Darżlubiu mają dość uciążliwości związanych ze składowiskiem gruzu w pobliżu ich domostw. Budowlańcy remontujący drogę we wsi składują tam materiały, z których unoszący się pył zatruwa życie.

W Darzlubiu trwają prace remontowe przy budowie dróg i kanalizacji. Przy ulicy Leśnej, blisko domostw, budowlańcy zorganizowali składowisko gruzu. Zdaniem mieszkańców pył wydostający się z tych terenów zatruwa im życie.

Staramy się otwierać okna, tylko wtedy, kiedy musimy. W dalszym ciągu to wszystko pyli. Okna są brudne, mamy zdjęcia i filmiki, które to pokazują – mówi Adam Herra, mieszkaniec Darżlubia.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Na placu składowane są odpady z ulic i chodników. Jest to m.in. starobruk, kostka i płyty chodnikowe oraz krawężniki. Zaniepokojeni mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Urzędu Gminy Puck. W odpowiedzi otrzymali pismo zezwalające wykonawcom budowy na tymczasowe składowanie odpadów na terenie przylegającym do boiska, jednak w taki sposób, by nie zagrażało to zdrowiu i komfortowi życia.

Telefonicznie zabroniliśmy kruszenia kamieni, ponieważ wyraziliśmy zgodę na składowanie materiałów budowlanych z rozbiórki. Nie ma od nas zgody, żeby utrudniać życie mieszkańcom. Prosiliśmy również, by posesje zostały uprzątnięte. Muszą dogadać się z mieszkańcami, którym wyrządzili szkody – podkreśla Danuta Polec, kierownik inwestycji i zamówień publicznych Urzędu Gminy Puck.

Firma odpowiadająca za remont nie chciała się wypowiedzieć w tej sprawie. Jeśli inne środki okażą się nieskuteczne, mieszkańcy mogą domagać się odszkodowania na drodze sądowej.

Jeżeli powstaje jakieś zapylenie lub inne uciążliwości związane ze składowaniem odpadów, albo w ogóle w związku z prowadzeniem robót budowlanych, to przede wszystkim istnieje możliwość korzystania z Kodeksu cywilnego. Artykuł 144 nakazuje korzystać z nieruchomości w taki sposób, aby nie powodować nadmiernych utrudnień dla sąsiadów – podsumowuje Radosław Skwarło, radca prawny.

Mieszkańcy oczekują, że gruz jak najprędzej zostanie usunięty, a szkody – naprawione. Urząd gminy po konsultacji z wykonawcą robót zapewnia, że kamień sukcesywnie będzie wywożony.

Materiał filmowy dotyczący tej sprawy można obejrzeć w serwisie informacyjnym Twojej Telewizji Morskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...