12.09.2018 08:40 5 PM

'Kamerdyner' zainauguruje święto filmu w Gdyni

Mat. pras.

Zbliża się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do konkursu głównego zakwalifikowało się 16 fabularnych filmów pełnometrażowych. Będą one rywalizować m.in. o Złote i Srebrne Lwy. W Konkursie Inne Spojrzenie, w którym przyznawany jest Złoty Pazur, znalazło się osiem obrazów filmowych. Całe wydarzenia zainauguruje pokaz filmu "Kamerdyner".

Czterdziesty trzeci Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17–22 września 2018 roku. W Konkursie Głównym są dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie i trzy drugie filmy twórców. W Innym Spojrzeniu – sześć debiutów i dwa drugie filmy. Osiem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 26 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz licznych producentów.

Zgodnie z Regulaminem FPFF pierwszych 12 filmów do Konkursu Głównego wybrał specjalnie powołany Zespół Selekcyjny, a cztery pozostałe dodał Komitet Organizacyjny wraz z Dyrektorem Festiwalu – informują organizatorzy.

Podczas festiwalu, obok licznych pokazów filmowych, odbędą się wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej oddadzą hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji 90. urodzin artysty. Z własnym recitalem do Gdyni przyjedzie Leszek Możdżer. Szlagiery muzyki rozrywkowej wykona wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Z kolei z programem „100 lat muzyki filmowej” wystąpi L.U.C. wraz z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Ensemble.

Festiwal otworzy pokaz filmu "Kamerdyner". W produkcji będzie można usłyszeć język kaszubski. Jedną z postaci mówiącą w tym języku jest Bazyli Miotke – oparty na kreacji Antoniego Abrahama, który miał duże znaczenie dla przyłączenia się Kaszub do Polski. W jego rolę wcielił się Janusz Gajos.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: http://www.festiwalgdynia.pl/program/program-festiwalu/.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24