07.09.2018 14:00 0 Kwt

Władysławowo: Na aktywność nigdy nie jest za późno

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Starsi mieszkańcy gminy Władysławowo mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych, warsztatach, wydarzeniach kulturalnych, otrzymają też lepszy dostęp do opieki medycznej. Program treningów podzielony został w tym roku na dwie edycje: wiosenną i jesienną. Druga tura ruszy już 19 września.

Prowadzony we Władysławowie program Grupy Energa „Dynamiczni Seniorzy z Energią” przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 55. rok życia i chcą aktywnie spędzać czas. Ponadto ma ułatwić seniorom dostęp do opieki medycznej, profilaktyki prozdrowotnej oraz zachęcać do uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym w regionie.

W naszej gminie, zajęcia prowadzone są w budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Morskiej 1 we Władysławowie, w środy od godziny 15:00 do 17:00. Ich kulminacją będzie Olimpiada Seniora, podczas której reprezentanci wszystkich gmin biorących udział w programie zmierzą się w sportowej walce o atrakcyjne nagrody – informuje gmina Władysławowo.

Na aktywność nigdy nie jest za późno, ciało potrzebuje ruchu w każdym wieku. Propozycje ćwiczeń fizycznych przygotowali naukowcy gdańskiej AWFiS, którzy specjalizują się w aktywizacji osób starszych. Dzięki temu zajęcia są opracowane specjalnie z myślą o potrzebach seniorów.

To, że jesteśmy nieco starsi nie oznacza, że nasze mięśnie czy stawy przestają być potrzebne. Wręcz przeciwnie. W tym wieku tym bardziej powinniśmy regularnie ćwiczyć, ale ćwiczenia te muszą być dobrane do naszych możliwości i ewentualnych ograniczeń organizmu – przekonuje Katarzyna Prusik, ekspert z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

W tym roku seniorzy z 15 gmin mogą skorzystać również z badań związanych z Dniem Seniora. W trakcie wydarzenia goście mogą skorzystać z bezpłatnych badań EKG, zmierzyć stężenie glukozy we krwi i sprawdzić wskaźnik masy ciała. W interpretacji wyników pomoże lekarz geriatra oraz dietetyk.

Ponadto o problemie smogu opowiadać będą przedstawiciele straży pożarnej. Funkcjonariusze policji przypomną, jak nie dać się nabrać pukającym do naszych drzwi oszustom.

Gminny Dzień Seniora we Władysławowie odbędzie się już 22 września o godzinie 10:00 w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Morskiej 1.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...