07.08.2018 09:34 0 mike/TTM

Dobro zakotwiczyło w Dębkach

Fot. TTM

Pojęcie dobra jest wieloznaczne. Jednym z jego wymiarów jest wsparcie drugiego człowieka w ekstremalnych przeżyciach związanych ze śmiertelną chorobą. Ta trudna, choć niezwykle ważna tematyka była motywem kilkudniowej imprezy pod hasłem „Zakotwicz dobro”, podczas której promowało się Puckie Hospicjum.

Jednym z punktów imprezy była promocja książki Joanny Sadeckiej pt. „Sztuka czułości”. To publikacja, która nieodłącznie się wiąże z osobą księdza Jana Kaczkowskiego.

Jak niewiele innych książek, książki Jana wspierają w wychodzeniu z trudnych sytuacji. Pomagają czytelnikom odpowiedzieć na trudne pytania, znaleźć postawę wobec sytuacji, na które nie ma odpowiedzi – mówi autorka „Sztuki czułości”.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Sytuacją ekstremalną, z którą przyjdzie zmierzyć się każdemu człowiekowi, jest śmierć – zarówno własna, jak i bliskich. Spotkanie z Dębkach i sama publikacja dotyczyły umierania w chorobie, czyli zagadnienia, które często jest postrzegane jako temat tabu.

Gdy moja żona umierała, szukałem jakiegoś wsparcia, bo ona nie mogła skonać… – wspomina Marek Kuligowski z Fundacji Kuligowski, wspierającej Puckie Hospicjum. – Była ciężko chora na raka, 17 dni w stanie agonii, szukałem więc po różnych stronach internetowych pomocy. W taki sposób trafiłem na stronę księdza Jana Kaczkowskiego. Wówczas jeszcze go nie znałem. Zastosowałem się do jego porad – dodaje.

Podobne przeżycia przyczyniły się do zapoczątkowania prac nad książką „Sztuka czułości”. Dochód ze sprzedaży publikacji jest przeznaczony na wsparcie Puckiego Hospicjum. Ono zaś dba o chorych, zgodnie z zaleceniami, które pozostawił po sobie ksiądz Kaczkowski.

To miód na moje serce – podkreśla Józef Kaczkowski, ojciec księdza Jana. – Mi również chodzi o to, żeby pamięć o Janie żyła jak najdłużej – podsumowuje.

Ksiądz Jan Kaczkowski był także laureatem wielu nagród oraz wyróżnień. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta; otrzymał medal „Curate Infirmos” oraz medal św. Jerzego „za walkę ze smokiem nieczułości”; był laureatem nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka oraz nagrody Pontifici przyznawanej przez Warszawski Klub Integracji Katolickiej; był również Osobowością Medyczną Roku 2015 oraz honorowym obywatelem Pucka. Duchowny został też bohaterem fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Śmiertelne życie”. Ekranizacja ukazuje dwojakie spojrzenie na śmierć i opiera się na dialogu księdza Jana Kaczkowskiego ze sławnym aktorem Antonim Pawlickim. Telewizyjna premiera filmu odbyła się w Wielką Sobotę, 26 marca 2016 roku.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...