03.08.2018 14:53 0 raz/CBŚP

Sukces pomorskich śledczych – rozbili europejską szajkę oszustów

For. CBŚP

Dzięki współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji, służb brytyjskich, włoskich oraz Europolu rozbito grupę przestępczą zajmującą się oszustwami na wielka skalę. Jej członkami byli m.in. Polacy. Jak ustalili śledczy pracujący pod nadzorem gdańskiej prokuratury, mogli narazić budżet Unii Europejskiej na straty w kwocie ponad 40 milionów złotych.

Policjanci z gdańskiego CBŚP prowadzą od 2015 roku śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Sprawa dotyczy międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem papierosami.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupę tworzyli m.in. obywatele Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji i Włoch – podają przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego Policji. – Mechanizm działania grupy polegał na wykorzystaniu uproszczonej procedury tranzytu międzynarodowego, za pomocą utworzonych do tego firm, które pozorowały działalność handlową, uwiarygadniając realizowane transakcje i przemieszczenia tranzytowe towarów z pominięciem uiszczenia podatków.

Z zebranych informacji wynika także, że członkowie grupy korumpowali urzędników celnych w krajach Unii Europejskiej. Celem było potwierdzenie wyjazdu transportów papierosów poza obszar wspólnoty. W rzeczywistości towar nigdy nie opuszczał granic UE i był tam wprowadzany do obrotu bez opłacenia należności podatkowych.

For. CBŚP

W lipcu policjanci CBŚP z Gdańska zatrzymali pięć osób, którym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku przedstawiono zarzuty miedzy innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Niewykluczone, że więcej przestępców trafi w ręce stróżów prawa, sprawa na bowiem charakter rozwojowy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...