30.07.2018 12:35 1 Natalia/TTM

Mistrzostwa na otwartych wodach Jeziora Żarnowieckiego

Źródło:TTM

W miniony weekend (28–29 lipca) w Nadolu, na wodach Jeziora Żarnowieckiego, odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Swimming Open Water. W zmaganiach wzięło udział 55 zawodników.

Celem zawodów było wyłonienie medalistów Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu na Wodach Otwartych. Weekend spędzony na pływackich zmaganiach był również okazją do integracji środowiska pływackiego w Polsce.

W tym roku w zmaganiach startowało 55 zawodników. Przyjechali oni z całej Polski, między innymi z Wrocławia, Katowic, Sosnowca i Warszawy.

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni miejscem, akwenem, atmosferą środowiskiem działającym w tym rejonie, robi naprawdę ogromne wrażenie – mówi Jan Kuczko, wiceprezes do spraw organizacyjnych Polskiego Związku Pływackiego.

Jak podkreślają organizatorzy, zawody nie mógłby się odbyć, gdyby nie ogromne poparcie lokalnych władz. Mistrzostwa były środkiem popularyzacji regionu i jego walorów. Przyciągnęły nie tylko tych, którzy ze sportem mają styczność na co dzień, ale również osoby, które tę dyscyplinę mogły zobaczyć po raz pierwszy.

Źródło:TTM

Trasa wyznaczona była po pętli będącej prostokątem. Najważniejszą kwestą było opłynięcie wszystkich boi nawrotowych, żeby odległość do pokonania była jednakowa dla wszystkich. Trasę o długości 1250 m, w zależności od kategorii, zawodnicy pokonali 2-, 4- lub 6-krotnie:

– 14 lat – dystans 2500 m, 2 okrążenia;

– 15 i 16 lat – dystans 5000 m, 4 okrążenia;

– 17 i 18 lat – dystans 7500 m, 6 okrążeń.

Zadaniem sędziów jest przypilnowanie, czy zawodnicy opływają boje, czy nie robią niedozwolonych ruchów i czy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Musieli oczywiście ustalić kolejność i czasy poszczególnych zawodników – komentuje Sławomir Cybertowicz, główny sędzia zawodów.

Jezioro jest o tyle dobre do odgrywania tego typu zawodów, że zdaniem organizatorów, ze względu na swoją głębokość, jest bezpiecznym akwenem.

Chcemy robić tutaj mistrzostwa Polski co rok, jest na to zgoda Polskiego Związku Pływacki, a marzeniem naszym jest, by ściągnąć do Gniewina Mistrzostwa Europy Juniorów na wodach otwartych. Będziemy robić wszystko, by ta impreza się tu odbyła – podsumował Andrzej Tryński, współorganizator mistrzostw.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...