29.06.2011 16:03 0

Gdańsk: Narodziny nowego mieszczaństwa

Miejskie organizacje z Gdańska, Sopotu, Rumi, Warszawy i Wrocławia sformułowały dziewięć ogólnych tez dotyczących życia w polskich miastach. Zostały one spisane na Kongresie Ruchów Miejskich w Poznaniu, gdzie 18 i 19 czerwca spotkało się ponad sto osób z prawie 50 najróżniejszych organizacji miejskich z całego kraju. Wszystkim zależało na tym, aby zwiększyć udział mieszkańców w życiu miast.

Podczas dyskusji udało się ustalić wspólne minimum pod postacią dziewięciu tez. Wszystkie w środę mają zawisnąć na drzwiach ratuszów miast, których przedstawiciele uczestniczyli w dyskusji. Wachlarz specjalistów był niemały. Rozmawiali reprezentanci najrozmaitszych organizacji od ekologów przez osiedlowe rady, architektów, socjologów po inżynierów.

Tezy, które są pewnego rodzaju konsensusem, mają również rozpoczynać dyskusję o tym jak się żyje w polskich miastach. Uczestnicy chcą aby mieszkańcy mieli wpływ na planowanie przestrzeni miejskiej, chodzi głównie o budowanie osiedli bez infrastruktury transportowej i sieci energetycznej.

Prezydent Gdańska podchodzi do pomysłu z duża rezerwą, uważa że uczestnicy projektu nie podchodzą do wymyślanych przez siebie tez konstruktywnie, a wieszanie ich na drzwiach ratusza to nie jest cywilizowany sposób wprowadzania w życie swoich postulatów.

**Dziewięć tez o mieście **

  1. Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta.
  2. Budżet partycypacyjny to tworzenie przez mieszkańców całego budżetu miasta. To nie tylko procedury, ale szeroki ruch społeczny.
  3. Zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu jest obowiązkiem wspólnoty miejskiej.
  4. Rewitalizacja historycznych obszarów podtrzymuje tożsamość miast i jest warunkiem ich rozwoju. Nie może ograniczać się do remontów, musi być zintegrowanym działaniem wypracowanym wraz z mieszkańcami.
  5. Dość chaosu! Kultura przestrzeni zagwarantowana ładem prawnym pozwoli na podniesienie jakości życia w mieście.
  6. Demokracja to nie tylko wybory. Mieszkańcy mają prawo do realnego, opartego na wzajemnym szacunku, udziału w podejmowaniu decyzji o mieście.
  7. Miasta i obszary metropolitalne powinny być zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania procesom suburbanizacji.
  8. Lokalizowanie instytucji krajowych w różnych miastach sprzyja rozwojowi całego kraju.
  9. Polskie miasta i obszary metropolitalne potrzebują wsparcia w integracji systemów transportu: kolejowego, drogowego, publicznego transportu zbiorowego, rowerowego i pieszego dla osiągnięcia celów Białej Księgi o transporcie i Karty Lipskiej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...