19.07.2018 13:35 6 Natalia

Radio Norda FM z nowym programem i coraz większą rzeszą słuchaczy

Źródło: facebook/Tomasz Fopke

Radio Norda FM przyciąga coraz więcej słuchaczy. A już od czwartku (19 lipca), dzięki nowemu programowi, wraz z prezenterami można się uczyć lekko, łatwo i przyjemnie języka kaszubskiego.

Radio Norda FM to obecnie jedna z najpopularniejszych rozgłośni radiowych w regionie. Według Badania Radio Track, Kantar Millward Brown, medium pod względem słuchalności w powiecie wejherowskim znajduje się na trzeciej pozycji w grupie wiekowej 15–75 lat. Co ważne, w każdej z grup wiekowych wyniki są znakomite, a rozgłośnię wyprzedzają jedynie ogólnopolscy nadawcy.

Coraz większa popularność radia idzie w parze z nowościami, jakie będą serwować dziennikarze. "Słówka jidą w główka” – to tytuł emitowanej od czwartku (19 lipca) nowej audycji. Wspólnie z propagatorem kaszubszczyzny, Tomaszem Fopke, codziennie na antenie dziennikarze będą prowadzić lekcje kaszubskich słówek. Od poniedziałku do piątku będą emitowane dwa premierowe odcinki programu, w godzinach 7:45 i 12:45, które będą powtarzane po południu (odpowiednio: w godzinach 16:45 i 17:45). Jak zapewniają dziennikarze, nie zabraknie praktycznej wiedzy, ale i dobrego humoru.

Okazuje się, że język kaszubski wciąż jest tajemniczy. Różne jego oblicza będzie, wśród których nie brakuje prawdziwych smaczków, będzie można odkryć, bazując na słowniku księdza doktora Bernarda Sychty.

Przede wszystkim liczę na to, że nasi słuchacze będą się bawić tak dobrze przy okazji odsłuchiwania tych lekcji kaszubskiego jak ja, czyli wyśmienicie, ale mając takiego nauczyciela, to nie było trudne. To była czysta przyjemność. Przede wszystkim konwencja jest taka, żeby słówko faktycznie zapadło nam w główkę, jak głosi tytuł audycji – mówi Kalina Janczewska, wydawca Radia Norda FM.

Rozrywkowa konwencja ma ułatwić naukę poprzez zabawę. A przy okazji spojrzeć na siebie z boku.

Nam, Kaszubom, czasami brakuje dystansu do siebie. Myślę, ze warto nad tym też troszeczkę popracować, żebyśmy umieli się śmiać sami z siebie. W tych lekcjach można znaleźć odrobinę ironii – zaznacza Tomasz Fopke, autor scenariusza oraz lektor audycji.

Okazji do nauki będzie wiele, bo nowa radiowa audycja liczy aż 240 odcinków.

Przypominamy, że Radia Norda FM słuchać można w eterze na częstotliwości 88 MHz oraz przez internet.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...