13.07.2018 12:30 18 mike/TTM

Koniec programu „Czyste Powietrze Pomorza”. Będą dalsze dofinansowania?

Fot. TTM

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska unieważnił tegoroczną edycję programu „Czyste Powietrze”, który ma być zastąpiony nowym programem. Mieszkańcy, którzy zamierzali wymienić swoje piece i skorzystać z dofinansowania, zastanawiają się, czy nadal będzie taka możliwość.

W ubiegłym roku 52 mieszkańców Wejherowa podpisało umowy z miastem w ramach programu „Czyste Powietrze Pomorza”. A to wszystko w ramach konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakładał on dofinansowanie przy wymianie pieców opalanych węglem na urządzenia ekologiczne.

W czwartek (12 lipca) na konferencji prasowej zwołanej przez Urząd Miasta Wejherowa poinformowano unieważnieniu programu „Czyste Powietrze”.

Trudno mi mówić, czym jest spowodowana taka decyzja, ponieważ dostałam jedną kartkę A4 wyjaśnień. Sądząc po przesłaniu, które wynika z tego pisma, myślę, że są zbierane środki na program krajowy, być może o szerszym zasięgu – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Rzeczywiście, w piśmie wystosowanym przez WFOŚiGW trudno doszukać się motywów unieważnienia programu „Czyste Powietrze Pomorza”. Jest natomiast mowa o inicjatywie ogólnopolskiej. Nowy program ma być finansowany w latach 2018–2029, a na jego realizację ma być przeznaczona gigantyczna kwota 103 miliardów złotych. Ma być skierowany bezpośrednio do osób fizycznych, z pominięciem samorządów. Dokładne terminy i zasady jego realizacji na razie są znane.

Zdajemy sobie sprawę, jak ogromną pracę wykonały pomorskie samorządy, zachęcając i wspierając swoich mieszkańców w składaniu wniosków. Rekordowa liczba gmin, które złożyły wnioski w 2018 roku, jest tego najlepszym dowodem. Doceniając ogrom włożonej do tej pory pracy informujemy, że w zdecydowanej większości osoby fizyczne, które złożyły wnioski w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”, będą mogły wziąć udział w planowanym już wkrótce naborze do Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Dołożymy wszelkich starań, aby aplikowanie o środki przebiegało w sposób sprawny i szybki – czytamy w piśmie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, które zostało skierowane do przedstawicieli pomorskich władz samorządowych.

Ponieważ na razie nie ma konkretów ws. nowego programu rządowego, władze Wejherowa postanowiły wyjść z własną inicjatywą.

Propozycja prezydenta Wejherowa jest taka, że dla tych osób, które będą chciały w ramach złożonych już wniosków skorzystać z dofinansowania na tych samych warunkach, które dotąd były określone w regulaminie, będzie taka możliwość tylko i wyłącznie z budżetu miasta – dodaje Beata Rutkiewicz.

Innymi słowy, miasto zamierza pomóc wszystkim mieszkańcom, którzy wypełnili taki wniosek. Pomimo unieważnienia konkursu, samodzielnie poniesie koszty.

Te pieniądze nie wrócą do budżetu miasta. Po prostu miasto dofinansuje wymianę pieców osobom, które złożyły takie wnioski – potwierdza Beata Rutkiewicz.

Rozczarowania z rezygnacji z programu „Czyste Powietrze” nie kryją także włodarze Redy.

Przykro nam bardzo z tego powodu, w jaki zostali potraktowani nasi mieszkańcy, zwłaszcza że niektórzy poczynili już pewne przygotowania w związku z wymianą pieców. Samorządy zostały w ogóle wyłączone z tego projektu – podkreśla Halina Grzeszczuk, zastępca burmistrza Redy.

Władze miasta będą jednak wnioskować o dokończenie edycji „Czystego Powietrza Pomorza”.

Będziemy apelować o to, by nie wykorzystywać politycznie walki ze smogiem – podsumowuje Halina Grzeszczuk.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...