11.07.2018 11:30 0 Natalia/Pomorskie.eu

Kaszubi przebadali się w Luzinie

Źródło: pomorskie.eu

XX Światowy Zjazd Kaszubów był nie tylko okazją do świętowania, ale również do skontrolowania stanu swojego zdrowia. W Luzinie wykonano ponad 1300 badań i konsultacji.

Specjaliści ze Szpitali Pomorskich przebadali uczestników kaszubskiego zjazdu. Przez letnią przychodnię Pomorskiego dla Zdrowia przez kilka godzin przewinęły się tłumy zainteresowanych badaniami i konsultacjami lekarskimi. Z pomiaru ciśnienia tętniczego, cholesterolu, stężenia cukru i kwasu moczowego oraz wskaźnika BMI skorzystało 605 osób, a u 157 stwierdzono nieprawidłowości. Najwięcej pacjentów w Luzinie miało zbyt wysoki wskaźnik BMI (65 osób), podwyższone stężenie cholesterolu (38 osób) i ciśnienie tętniczego (36 osób).

Specjaliści pokazali, jak powinny badać się kobiety. Ze szkoleń tego typu skorzystało 556 osób.

Źródło: pomorskie.eu Źródło: pomorskie.eu Źródło: pomorskie.eu Źródło: pomorskie.eu Źródło: pomorskie.eu

Kardiochirurdzy ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie zaprezentowali działalność Fundacji Kardiochirurgii Pomorskiej. Oprócz porad lekarskich działał punkt konsultacyjny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, w którym można było zasięgnąć porad z zakresu m.in. ochrony dóbr pacjenta i praw pacjenta. Wolontariusze malowali dzieciom buźki oraz rozdawali balony z helem.

Z badań, konsultacji lekarskich oraz nauki wyczuwania guzków na fantomach skorzystało w sumie 1345 osób, z czego u 184 wykryto odchylenia od normy wymagające dalszego badania i leczenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...