21.06.2018 14:45 4 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Czy Twój telefon jest eko?

Mat. pras.

Dotychczas popularna była moda na telefony, które miały wiele wbudowanych funkcji. Od niedawna zauważalny jest nowy trend na urządzenia jak najbardziej przyjazne środowisku. Jest to efekt pogłębiającej się wiedzy społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z braku troski o nasze otoczenie. Czy jesteśmy posiadaczami ekologicznych komórek, i co to tak właściwie oznacza?

[artykuł sponsorowany]

W badaniu zaprezentowanym w 2017 roku przez Centrum Badania Opinii Publicznej połowa posiadających telefony ankietowanych zadeklarowała, iż korzysta wyłącznie ze smartfonów. Około 34% respondentów używa jedynie klasycznych telefonów komórkowych. Natomiast 9% stanowią osoby, które jednoczenie posługują się zarówno smartfonem, jak i telefonem w wersji standardowej. Spośród użytkowników telefonów komórkowych możemy wyodrębnić grupy korzystające z różnych funkcji: 45% używa przeglądarek stron internetowych, 33% odbiera oraz wysyła pocztę elektroniczną, zaś 29% aktualizuje i przegląda swoje konta na portalach społecznościowych (źródło: https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_099_17.PDF).

Bądź eko

Na czym polega ekologiczny aspekt telefonów komórkowych? Otóż tematyka jest obszerna i zaczyna się już w trakcie procesu produkcyjnego. Wybierając urządzenie, warto sprawdzić, z czego zostało zbudowane. Powszechnie stosowane pierwiastki, takie jak kadm, ołów, rtęć, uznane są za szkodliwe. Tutaj pojawiają się dobrodziejstwa surowców wtórnych. Na rynku dostępne są już telefony wykonane w pełni z materiałów pochodzących z recyklingu (powszechnie z butelek plastikowych oraz włókna kukurydzianego).

Chroń swoje dobra

  Musimy zadbać o nasz nowy telefon już od pierwszych dni, aby móc cieszyć się wszystkimi funkcjami przez długi czas. Często podczas zakupu telefonu słyszymy jeszcze w salonie propozycję nabycia dodatkowego ubezpieczenia. Warto skorzystać z takiej oferty, ponieważ w wielu przypadkach fakt, że firma zawiera sporo umów, pozwala na negocjację lepszych warunków ubezpieczeniowych. W Polsce są to jeszcze mało popularne polisy, jednak na przykład w Wielkiej Brytanii firma Gadget Cover oferuje takie ubezpieczenia jak phone insurance, które zapewniają zwrot kosztów napraw lub uszkodzeń – nawet mechanicznych. Więcej o ofercie firmy na stronie https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance.

Aby być eko, nie wystarczy tylko dbać o odpowiednie składniki posiłków czy sięgać po naturalne kosmetyki. Troska o otoczenie może zacząć się nawet od posiadania telefonu przyjaznego środowisku, czyli pochodzącego z surowców wtórnych lub z zamontowanymi nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład panel solarny pozwalający wydłużać czas pracy urządzenia bez ponownego ładowania.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...