21.06.2018 13:26 1 Natalia/TTM

Radni gminy Wejherowo debatowali m.in. o działaniach proekologicznych

Źródło:TTM

W środę (20 czerwca) odbyła się XLIII Sesja Rady Gminy Wejherowo. Podczas obrad poruszony był między innymi temat działań proekologicznych związanych z odprowadzaniem nieczystości.

Najprawdopodobniej była to ostatnia przed wakacjami robocza sesja rady. Rozmowy dotyczyły zmian uchwały i regulacji regulaminu w zakresie udzielania i rozliczania dotacji na inwestycje proekologiczne. Chodzi o przyłącza kanalizacyjne i urządzenia spalania do pieców CO, poprawiające efektywność zarówno ekonomiczną, powodującą oszczędności, ale przede wszystkim – ograniczające emisję spalin.

Radni w zamierzeniu mieli uporządkowanie dotychczasowych uregulowań i udostępnienie możliwości bezterminowego ubiegania się o dotację do włączania się do kanalizacji sanitarnej dla mieszkańców.

Uchwała dotyczyła zwiększenia środków na finansowanie przyłączy kanalizacyjnych przez mieszkańców o kolejne 100 000 złotych – mówi Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo.

Dyskutowano również o kwestii zmiany statutu gminy, która polega na obowiązku powołania komisji skarg i petycji w radzie, a także o zmianie liczby radnych mogących założyć klub radnych. Wcześniej według statutu potrzebnych ich było sześciu, a według nowej ustawy liczba ta zmalała do trzech.

Rozmowy dotyczyły uchwały dotyczące zmian w przepisach o pomocy społecznej, wprowadzono nazwy dla nowych ulic czy zmieniono budżet na obecny rok.

Uchwały dotyczą również udzielenia dotacji na zabytki między innymi na prace konserwatorskie przy kościele w Górze. Zmiany wejdą w życie od przyszłej kadencji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...