14.06.2018 12:26 0 Natalia/TTM

Samochód w czasie upałów zamienia się w piekarnik

Źródło: TTM

Temperatura w samochodzie pozostawionym na słońcu, w ciągu godziny może wzrosnąć nawet do 50 stopni Celsjusza. W czasie upałów szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, by nikogo nie pozostawić w zamkniętym aucie.

Teoretycznie każdy wie, że sezon letni wiąże się z wysokimi temperaturami, a pozostawianie osób lub zwierząt w zamkniętych samochodach jest bardzo nieodpowiedzialne. Ostatnie wydarzenie przy dworcu w Rumi wskazują jednak na to, że edukacji w zakresie bezpieczeństwa nigdy dość.

Matka dziecka została przesłuchana w tej sprawie, usłyszała zarzut z artykułu 160, za to przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dokumenty niebawem trafią do prokuratury – informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Konsekwencje pozostawienia dziecka w zamkniętym samochodzie wywoływać poważne skutki zdrowotne.

Największe niebezpieczeństwem jest odwodnienie, udar cieplny. W miarę trwania tego przegrzania może dojść do spadku ciśnienia tętniczego, przyspieszenia akcji serca, do zaburzeń świadomości, a w takich skrajnych przypadkach – nawet do drgawek i do zatrzymania akcji serca – mówi Agnieszka Różańska, zastępca ordynatora oddziału pediatrii szpitala specjalistycznego w Wejherowie.

W czasie wysokich temperatur należy pamiętać nie tylko o ludziach, ale również o czworonogach. Na przegrzanie szczególnie narażone są psy, które, w przeciwieństwie do człowieka, nie mają gruczołów potowych i chłodzą się głównie przez zianie. Jak powinniśmy reagować gdy widzimy zwierze zamknięte w aucie? W pierwszej kolejności należy poinformować odpowiednie służby.

Źródło: TTM

Jeśli właściciel nie znajduje się w pobliżu, jesteśmy zobowiązani, by natychmiast poinformować policję. Należy dzwonić do schroniska, inspektorów, którzy przyjadą i zabiorą psa od razu do lecznicy, bo pomoc jest natychmiast potrzebna – tłumaczy Aleksandra Pawlak, wiceprezes OTOZ Animals.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...