13.06.2018 10:35 16 mike/Prokuratura.gda.pl

Krystian W. usłyszał 65 zarzutów, grozi mu 12 lat więzienia

Fot. archiwum/TTM

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystosowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Gdańsku przeciwko Krystianowi W., ps. „Krystek”. Łącznie mężczyźnie zarzucono popełnienie 65 przestępstw, m.in. o charakterze seksualnym, na szkodę 35 pokrzywdzonych oraz banku, Skarbu Państwa i towarzystw ubezpieczeniowych. Postępowaniem prokuratorskim objęto w sumie pięć osób.

Spośród 65 zarzutów stawianych Krystianowi W. aż 40 dotyczy przestępstw przeciwko wolności seksualnej na szkodę 33 pokrzywdzonych. Pięć pokrzywdzonych dziewcząt w chwili popełnienia przestępstw nie miało ukończonych 15 lat, a tylko trzy osoby były pełnoletnie. Pozostałe miały 15–18 lat.

Zarzuty dotyczą przestępstw gwałtów oraz usiłowania gwałtów, usiłowania doprowadzenia pokrzywdzonych do obcowania płciowego oraz obcowania płciowego z małoletnimi pokrzywdzonymi, w tym poniżej 15. roku życia, nakłaniania małoletnich pokrzywdzonych do prostytucji oraz czerpania z tego procederu korzyści majątkowych. Z przestępstw o charakterze seksualnym najsurowiej zagrożone jest przestępstwo gwałtu oraz przestępstwo obcowania płciowego z małoletnim poniżej 15. roku życia – od lat 2 do 12 pozbawienia wolności – informuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Poza przestępstwami o charakterze seksualnym, Krystianowi W. zarzucono również wiele innych, m.in.: uporczywe nękanie pokrzywdzonej, zmuszanie do określonego zachowania, wyłudzenia nienależnych świadczeń, pożyczek i kredytu, składanie fałszywych zeznań czy ukrycie dokumentu.

Krystian W. prowadził swoją działalność na terenie Pomorza, w tym w Trójmieście, Pucku, Wejherowie i Władysławowie, w latach 2006–2015. Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

Akt oskarżenia wystosowano również przeciwko Marcinowi T., współtwórcy sopockiej Zatoki Sztuki. Mężczyźnie zarzuca się pięć przestępstw przeciwko wolności seksualnej.

Cztery zarzuty dotyczą przestępstwa obcowania płciowego z małoletnimi w zamian za korzyści majątkowe, w tym jedna z małoletnich pokrzywdzonych nie miała ukończonych 15 lat. Jeden zarzut dotyczy przestępstwa doprowadzenia małoletniej pokrzywdzonej do obcowania płciowego przy wykorzystaniu jej stanu bezbronności. Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2011–2014 na terenie Pucka i Sopotu – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Marcin T., podobnie jak Krystian W., nie przyznaje się do winy. Wobec mężczyzny zadecydowano o zastosowaniu dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz poręczeniu majątkowym w wysokości 30 tysięcy złotych.

Kolejni oskarżeni to Jakub. K., Krzysztof L. i Sebastian Ż. Pierwszy z wymienionych mężczyzn miał kilkukrotnie obcować płciowo z małoletnią poniżej 15. roku życia, a także przywłaszczyć pieniądze na szkodę innej pokrzywdzonej. Krzysztofowi L. zarzuca się nakłanianie do składania fałszywych zeznań w toku postępowania przeciwko Krystianowi W. oraz oszustwo na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego. Z kolei Sebastian Ż. również miał utrudniać postępowanie przeciw „Krystkowi”, a także podżegać pokrzywdzonych do zmiany zeznań. Miał też udzielić pomocy Krystianowi W. i Krzysztofowi L. w oszukaniu ubezpieczyciela i popełnić to samo przestępstwo wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. Wobec wszystkich trzech mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Przypomnijmy – Krystian W. został już skazany na 3 lata więzienia w 2018 roku przez pucki sąd w sprawie, w której był oskarżony o dokonanie gwałtu na 17-latce. O tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj. O sprawie „Krystka” informowaliśmy też m.in. w tym artykule, pod tym linkiem i w tym miejscu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24