01.06.2018 13:49 52 raz

Kolejna martwa foka, tym razem została zabita

Źródło: FB/fokarium

Ponownie natrafiono na fokę, która prawdopodobnie została zabita przez człowieka. To Helenka – szczenię, które na wolności przetrwało tylko dwa tygodnie. Niestety, sprawcy nie są znani.

Helskie Fokarium poinformowało, że 29 maja w Helu, przy wejściu na plażę nr 65, znaleziono zabitą uderzeniem w głowę fokę Helenkę.

Helenka trafiła do nas na rehabilitację pod koniec marca; maleńka, cała w niemowlęcym futerku, z resztkami pępowiny – wspominają pracownicy placówki. – Wtedy miała zaledwie 3–4 dni. "Foczy niemowlak” szukał mamy wśród innych maluchów, podejmując próby „wyssania” z nich mleka. Głośno "płakał”, nie odnosząc sukcesu, nawet pomimo tego, że był karmiony regularnie zastępczą rybią „owsianką”.

Mimo że Helenka przebywała na rehabilitacji od pierwszego tygodnia życia, opiekunom udało się nie przyzwyczaić jej do ludzi.

Do dnia powrotu do środowiska naturalnego pozostała nieufna wobec człowieka, co wskazywało, że poradzi sobie w naturze – wyjaśniają pracownicy helskiej Stacji Morskiej.

Źródło: FB/fokarium

Niestety, nieufność zwierzęcia nie była nieuzasadniona. Helenka nie cieszyła się długo wolnością, w swoim środowisku przeżyła niecałe dwa tygodnie.

Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka – podkreślają pracownicy Fokarium. – Miała zdruzgotaną czaszkę.

Sprawa została na komisariat policji w Juracie oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Niestety, sprawcy pozostają nieznani.

Zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt "kto zabija, uśmierca zwierzę (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Jeśli ktokolwiek coś wie lub był świadkiem próby wyrządzenia krzywdy tym chronionym zwierzętom, powinien zgłosić ten fakt na policję. Stacja Morska zbiera informacje o obserwacjach fok pod numerem alarmowym: 601 889 940 – apelują naukowcy z Helu.

To kolejny w ostatnim czasie przypadek – prawdopodobnie – zabicia foki przez człowieka. Przypomnijmy, pod koniec maja na plaży w Gdyni-Oksywiu znaleziono ciała dwóch fok. Ponieważ miały uwiązaną cegłę u szyi, można przypuszczać, że zostały one celowo uśmiercone. Te domniemania potwierdza też gdyńska policja, która prowadzi sprawę. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...