27.05.2018 09:30 37 raz

Reda: Dziewczęta mogą liczyć na szczepionki

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Władze Redy podpisały z prezesem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Śródmieście umowę dotyczącą przeciwdziałaniu rakowi szyjki macicy mieszkanek miasta w latach 2018 i 2019. Polega ona na podawaniu dobrowolnych szczepionek.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45. roku życia na świecie. Główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jak podaje redzki magistrat, rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko infekcji HPV jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy rekomendują m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Do programu mogą przystąpić dziewczęta urodzone w 2005 roku, a w 2019 roku szczepieniami objęte zostaną dziewczęta urodzone w 2006 roku – podają redzcy urzędnicy. – Pełny cykl szczepienia obejmuje trzykrotne podanie szczepionki.

I dodają, że szczepienia odbywać się będą od czerwca w punkcie szczepień NZOZ Śródmieście w Redzie, przy ulicy Fenikowskiego 16c/60. Zostaną poprzedzone spotkaniami informacyjno-edukacyjnymi z lekarzem specjalistą z zakresu ginekologii, które odbędą się na początku czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 i w Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie.

„Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Gminie Miasta Redy na lata 2009–2019” finansowany jest z budżetu Gminy Miasto Reda. Od 2009 roku zaszczepiono w sumie 760 dziewcząt zameldowanych na terenie Redy – podaje serwis prasowy gminy.

Eksperci szacują, że powszechne szczepienia całych roczników nastolatek spowodują zmniejszenie ogólnej liczby zachorowań na raka szyjki macicy od 76 do 96 procent w ciągu 15–20 lat od rozpoczęcia szczepień.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...