22.05.2018 13:45 1 mike

Podróżnik z Kosakowa chce pokonać ekstremalną rzekę

Mat. pras.

Marcin Gienieczko, sportowy Ambasador Gminy Kosakowo, który reprezentuje Polskę na mistrzostwach świata na canoe w Kanadzie i na Alasce, chce podjąć kolejne wyzwanie. Tym razem chodzi o start w ekstremalnie wyczerpującym wyścigu Yukon 1000, którego trasa wiedzie największą rzeką Alaski. Podróżnik będzie miał do przepłynięcia ponad 700 kilometrów.

W ubiegłym roku relacjonowaliśmy eskapadę Marcina Gienieczko w góry Góry Mackenzie, którą sam obieżyświat określił jako wyprawę życia. W 44 dni, w trudnych warunkach przemierzył pieszo około 1000 kilometrów, z czego większość – w samotności. Relację podróżnika po wyprawie zamieściliśmy w tym artykule, a poszczególne etapy wędrówki – tutaj, w tym miejscu i pod tym linkiem.

Zaledwie po kilku miesiącach od powrotu z poprzedniej eskapady, Marcin Gienieczko stawia sobie nowy cel – udział w Yukon 1000. Jest to wyścig największą rzeką Alaski na dystansie 715 kilometrów (444 mil), z Whitehorse do Dawson City, który potrwa od 27 czerwca do 1 lipca. Na początku pan Marcin będzie płynął samo w wyścigu Yukon River Quest, a trzy tygodnie później – w parze z Marcinem Waszkielisem – w Yukon 1000.

Mat. pras.

Majestatyczny, dziki, długi na ponad trzy tysiące kilometrów Yukon zachwyca swoim surowym pięknem. Ma w sobie magnetyzm, który od lat przyciąga nad jego skute lodem przez osiem miesięcy brzegi poszukiwaczy wrażeń. Kiedyś ściągali tam poszukiwacze złota, na przełomie XIX i XX wieku rzeka była autostradą, którą transportowano odkryty w legendarnym Klondike kruszec. Teraz co roku przyjeżdżają tam śmiałkowie – na tyle odważni by twierdzić, żeby przepłynąć rzeką kilkaset kilometrów szybciej niż inni. Jednym z nich jest właśnie Marcin Gienieczko.

Te zawody są dla kajakarzy i kanadyjkarzy jak Rajd Dakar dla kierowców rajdowych, jak Sydney–Hobart dla żeglarzy – mówi podróżnik z Kosakowa. I dodaje, że to najdłuższy dystans, jaki mogą przebyć samotni kajakarze i kanadyjkarze w wyścigu.

Indywidualnie Marcin Gienieczko zgłosił się jako Team Amazon Poland, a w duecie – jako Indepentend Poland. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na tej stronie internetowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...