20.05.2018 14:33 3 Kwt/mat.prasowe

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci, czyli rodzice na urlopie

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Na Pomorzu jest najwyższy przyrost naturalny w kraju. Z raportu GUS wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba urodzeń wzrosła o 6,1 procent. Najwięcej dzieci rodzi się na Kaszubach, jeden z najwyższych wskaźników urodzeń występuje między innymi w powiecie wejherowskim.

Świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na kilka ważnych świadczeń. Jednym z nich jest urlop macierzyński, który przysługuje w okresie zatrudnienia.

Każda uprawniona mama ma do dyspozycji dwadzieścia tygodni urlopu macierzyńskiego (6 może wykorzystać jeszcze przed porodem). Z tych dwudziestu tygodni musi wykorzystać czternaście, a pozostałe sześć może wykorzystać ojciec. Aby skorzystać z takiego urlopu, rodzic powinien być zatrudniony na etacie, prowadzić działalność gospodarczą albo pracować na podstawie umowy zlecenia (w dwóch ostatnich przypadkach, gdy opłaca dobrowolną składkę chorobową) – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.

Rodzice mogą również skorzystać z trzydziestu dwóch tygodni urlopu rodzicielskiego, który można podzielić nawet na cztery części, aż do ukończenia przez dziecko szóstego roku życia.

Tata, który chce zostać z dzieckiem, może skorzystać również z 14-dniowego urlopu ojcowskiego, który przysługuje każdemu pracownikowi, niezależne od świadczeń, z których korzysta matka. Świadczenie trzeba wykorzystać, zanim dziecko ukończy dwa lata. Ten dobrowolny urlop można podzielić na dwie tygodniowe części – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym za okresy urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego. Jeśli kobieta zdecyduje się wykorzystać tylko podstawowe dwadzieścia tygodni urlopu, otrzyma 100 proc. wynagrodzenia. Sto procent wynagrodzenia otrzyma także przez pierwsze sześć tygodni urlopu rodzicielskiego, a przez kolejne – sześćdziesiąt procent.

Jeśli kobieta zdecyduje się na urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze, to przez całe pięćdziesiąt dwa tygodnie będzie dostawała osiemdziesiąt procent wynagrodzenia. Na złożenie wniosku w tym zakresie mamy dwadzieścia jeden dni do urodzenia dziecka. Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego, gdy ubiegamy się o niego przed porodem, jest zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu, a gdy występuje od dnia porodu – odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...