16.05.2018 14:50 2 mike/UM Rumia

Zachęcą dzieci do czytania czworonogom

Źródło: UM Rumia

Ciekawą inicjatywę zaproponowała rumska Stacja Kultura. W czwartek (17 maja) dzieci będą mogły poczytać książki specjalnie wyszkolonym psom. Celem akcji czytelniczej „Posłuchaj, Piesku!” jest przede wszystkim wspomaganie nauki czytania, ale też zabawa w atrakcyjnej formie.

Czytanie rozwija wrażliwość, pogłębia wyobraźnię oraz uczy poznawania świata. Dlatego tak ważne jest, by kształtować zamiłowanie do czytania już u najmłodszych dzieci. Nie wszyscy najmłodsi czytelnicy od początku biegle radzą sobie z tą umiejętnością i łatwo się zniechęcają. Dzięki takim inicjatywom, jak „Posłuchaj, Piesku!”, mogą dobrze się bawić, a przy okazji – odkrywać horyzonty czytelnicze, które zostaną z nimi na resztę życia.

Już w najbliższy czwartek o godzinie 17:00 w rumskiej Stacji Kultura najmłodsi czytelnicy będą mogli wejść z przyjazną interakcję z czworonożnymi słuchaczami. Korzyści z akcji mogą też odnieść rodzice, którzy będą mogli porozmawiać z terapeutami o możliwościach wspomagania nauki czytania. Wbrew pozorom, korzyści z takich zajęć może być całkiem sporo. Pies, dzięki temu, że jest znakomitym słuchaczem, może dodać odwagi dzieciom. Nie krytykuje ani nie wyśmiewa błędów.

Sam pies oczywiście nie nauczy dziecka czytać, jednak jego obecność przyczynia się do zmniejszenia napięcia i stresu, wspierając najmłodszych w pokonywaniu trudności związanych z czytaniem – wyjaśniają pracownicy Stacji Kultura.

Wspólne czytanie poprowadzą terapeuci z Fundacji Dogtor. Jest to jedna z pierwszych organizacji, która wykorzystuje terapię przy pomocy psów. W ten sposób wspomaga się m.in. leczenie autyzmu, niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...