16.05.2018 13:00 0 mike/mat. pras.

Jedyna taka noc dla fanów historii, i nie tylko

Fot. archiwum/TTM

Już w najbliższą sobotę (19 maja) odbędzie się wydarzenie, które cieszy się dużą popularnością – Europejska Noc Muzeów. Atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku nie zabraknie również w lokalnych placówkach muzealnych i kulturalnych.

To już jubileuszowa, dziesiąta odsłona Nocy Muzeów. Impreza rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem. Przede wszystkim można zwiedzać placówki muzealne w niecodziennych okolicznościach – po zmroku. Ważny jest też fakt, że instytucje, które przyłączają się do tej inicjatywy, oferują darmowy wstęp lub za symboliczną opłatą.


Wejherowo


W ratuszu królować będą historia, fotografia i sztuka. W godzinach od 19:00 do 23:00 przygotowano liczne atrakcje i niespodzianki.

Jak zwykle zwiedzający będą mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w fotobudce. Na wejherowskim rynku zaprezentowana zostanie wystawa „Rynek na przestrzeni lat”, gdzie zobaczymy historyczne fotografie pl. Jakuba Wejhera. Atrakcją będą z pewnością pokazy cyrkowe – informuje na swojej stronie internetowej wejherowski magistrat.

Poza tym będzie można obejrzeć historyczne zdjęcia basenu przy ulicy Kawaleryjskiej oraz wystawę malarstwa Salvadora Dali. Dla zwiedzających udostępniona zostanie Sala Historyczna „Wejherowo okresu międzywojennego”.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubko-Pomorskiej przeniesie zwiedzających w kosmos. Od godziny 19:00 aż do północy będzie można skorzystać z bogatego programu pod hasłem „KosMuz – czyli kosmiczna noc”. W jego ramach zaplanowano m.in. wystawę o komiksach kaszubskich, odwiedzić Komnatę astrologów-alchemików czy podziwiać instalację „Obcy jako demon współczesności”. Będzie też konkurs na najlepsze kosmiczne przebranie. Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia można znaleźć [na stronie internetowej] (http://www.muzeum.wejherowo.pl/) wejherowskiego muzeum.


Puck


W tym roku do Nocy Muzeów przystąpiły dwie placówki z Pucka. W Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego (ul. 10 Lutego 36) impreza potrwa w godzinach 19:00–23:00. Będzie można się zapoznać z prezentacją szczątków ramy silnika z wraku samolotu Lublin R.VIII oraz projektu „100 lat Lotnictwa Morskiego 1920–2020 i zdjęć MDLot z archiwów francuskich.

Z kolei Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy (ul. Wałowa 11) zaprasza 19 maja od godziny 17:00 na wydarzenie „Opowieści znad pucyfiku”. Będzie ono organizowane wspólnie z Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.


Hel


Mat. pras.

Miłośnicy militariów i najnowszej historii Polski koniecznie powinni spędzić Noc Muzeów „na początku Polski”. Stowarzyszenie Alternatywny Cypel organizuje od godziny 19:00 zwiedzenie umocnień i bunkrów. Będzie można też wziąć udział w grze terenowej. Od godziny 22:00 zaplanowano ognisko w ogrodach Cypel Hostelu.


Rzucewo


Mat. pras.

Park Kulturowy Osada Łowców Fok zaprasza na Noc Muzeów już od godziny 18:30. W programie imprezy wykład multimedialny, nocne zwiedzanie i ognisko.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...